Po raz kolejny młodsi uczniowie Szkoły Podstawowej im. bł. o. Michała Czartoryskiego uczestniczyli
w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia, którego celem jest przypomnienie dzieciom i dorosłym, że matematyka to królowa nauk. Pod czujnym okiem nauczycieli sprawdzali, czy ich starsi koledzy, rodzice , dziadkowie, nauczyciele, pracownicy szkoły radzą sobie z tabliczką mnożenia. Pokazali w ten sposób, że nauka matematyki nie musi być trudna i nudna. Zdaniem nauczycieli, taka edukacja przez zabawę jest bardzo potrzebna i ubolewali nad tym, że wiele osób uważa znajomość tabliczki mnożenia za zbędną wiedzę.
ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
Jasełka Szkolne 2017
Czas oczekiwania na Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych w roku. W świąteczny klimat wprowadziły wszystkich przygotowane przez uczniów klas 1-3 jasełka, które zostały wystawione dnia 22.12 2017 r. Uczniowie do występu zostali przygotowani przez swoich wychowawców. Dzieci w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz w scenografii nawiązującej do Betlejem przedstawili sceny narodzin Jezusa Chrystusa. Był św. Józef, Maryja, aniołki i diabełki. Inscenizacja przeplatana była pięknymi kolędami i pastorałkami Rodzice i zaproszeni goście nagrodzili występ gromkimi brawami. Pan dyrektor Leszek Szczybyło podziękował wykonawcom i przy okazji złożył wszystkim świąteczne życzenia.
PIKNIK 2018
17 czerwca 2018 r. w niedzielę na stadionie szkolnym w Pełkiniach po raz dziewiąty odbył się Piknik Rodzinny. Zabawę o godzinie 15.00 rozpoczął dyrektor Szkoły Podstawowej w Pełkiniach Pan Leszek Szczybyło. Organizatorzy pikniku, czyli Rada Rodziców i Rada Pedagogiczna szkoły przygotowali dla gości moc atrakcji. Po otwarciu pikniku przed widownią zaprezentowali się najmłodsi uczniowie szkoły. Przedszkolaki śpiewały i tańczyły a uczniowie klas I-III przedstawili baśń Kopciuszek. Na boisku odbyły się zawody prowadzone przez straż pożarną. Policjanci przeprowadzili konkurs wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Na scenie również przeprowadzono wiele konkursów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Tematem przewodnim konkursów był oczywiście odbywający się obecnie mundial. Nie zabrakło również konkursów o szkole. Uczestnicy dostali nagrody ufundowane przez hojnych sponsorów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokaz mody przygotowany przez uczennice Zespołu Szkół Innowacyjnych w Jarosławiu oraz występ zespołu tańca towarzyskiego Takt. Ci, którzy chcieli aktywnie spędzić czas, mogli wziąć udział w turnieju badmintona. Na boisku odbył się turniej piłki nożnej. Wieczorem wystąpił zespół Bajeranty, później rozpoczęła się zabawa taneczna, którą prowadzili zespół FOREVER oraz DJ Aki. Wszyscy uczestnicy Pikniku mogli wybrać coś dla siebie i bawili się znakomicie.
ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY
Błogosławiony ojciec Michał Czartoryski, uchwałą Rady Gminy Jarosław, został patronem naszej szkoły 5 sierpnia 2005 r. Główne uroczystości nadania imienia szkole odbyły się 10 września 2006 r.
Od 2007 r. Święto Patrona Szkoły obchodzimy 13 czerwca, bowiem w tym dniu w 1999 r. o. Michał Czartoryski został beatyfikowany wśród 108 męczenników II wojny światowej przez papieża Jana Pawła II.
To już 12 lat patronuje naszej szkole o. Michał Czartoryski – nasz rodak. W bieżącym roku szkolnym również godnie uczciliśmy naszego Patrona.
W uroczystościach uczestniczyli zaproszeni goście: wiceprzewodniczący Rady Gminy Jarosław - Pan Stanisław Skorupski, sołtys Pełkiń - Pan Dariusz Czereba oraz przedstawiciele rodziców, których serdecznie powitał Dyrektor szkoły Pan Leszek Szczybyło.
Obchody Święta Patrona rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym. Następnie w szkole odbyła się akademia, podczas której prześledziliśmy życie i działalność Patrona, oglądając prezentację zdjęć o. Michała Czartoryskiego i jego rodziny, wygłaszając myśli i słowa o. Michała w monologach i dialogach, śpiewając pieśni.
Mamy nadzieję, że słowa i czyny o. Michała na długo pozostaną w pamięci społeczności szkolnej.
ZOOM NATURY
W dniu 11 czerwca 2018r. uczniowie klasy IV i V udali się na wycieczkę do parku rekreacji „Zoom natury”, który położony jest nad zalewem w Janowie Lubelskim. Na początku uczniowie w dwóch grupach pod okiem przewodników poznawali najciekawsze informacje dotyczące parku janowskiego oraz mieli do wykonania różne zadania. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie nowoczesnych laboratoriów edukacyjnych, w których uczniowie mogli pozyskać informacje z przyrody, historii naturalnej za pomocą nowoczesnych środków przekazu. Ostatnim punktem wycieczki był park linowy, który jest jednym z najatrakcyjniejszych parków w Polsce.
Dzień Dziecka
29 maja w Szkole Podstawowej w Pełkiniach hucznie obchodzono Dzień Dziecka. Największą atrakcją były dmuchane zjeżdżalnie, ale w programie znalazły się także zawody sportowe i słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Dzień rozpoczął się Biegiem Ulicznym rozgrywanym w szkole już po raz drugi
w tym roku szkolnym. Uczniowie startowali w trzech kategoriach: najmłodsi, klasy średnie
i najstarsi uczniowie, w tym uczniowie klas gimnazjalnych. Dla zwycięzców przygotowano medale i nagrody.Dzień Dziecka w szkole w Pełkiniach był prawdziwym Dniem Sportu. Oprócz biegu rozegrano jeszcze zawody sportowe na sali gimnastycznej i turniej piłkarski na boisku szkolnym. Szkoła realizuje Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!", którego celem jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród dzieci i młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia. W ramach realizacji programu uczniowie klas VI, VII, II g i III g rywalizowali w konkursie sportowym. Każda klasa reprezentowana była przez sześcioosobową drużynę. Członkowie drużyn mieli do wykonana różne sportowe zadania, a za poprawne ich wykonanie otrzymywali punkty.
Skład drużyn
- Klasa 6: Kamila Dudek, Patrycja Grunt, Nikolas Czerwiński, Dawid Krawiec, Daniel Szylar, Maciej Kozdrowicki;
- Klasa 7: Natalia Krzywańska, Amelia Sroka, Michał Duliński, Dawid Stęchły, Piotr Środek, Szymon Półtorak;
- Klasa 2 g: Sebastian Groch, Dawid Wlazło, Jakub Bukowy, Bartosz Dziubański, Kacper Pietluch, Sebastian Dudek;
- Klasa 3 g; Wiktoria Dulińska, Wiktoria Matwij, Kamila Majdan, Aleksander Bala, Sławomir Załucki, Rafał Bartnik.
Wyniki
zadanie
Punkty
kasa 6
klasa 7
klasa 2 g
klasa 3g
nadmuchiwanie balonów
2
3
1
4
zadanie indywidualne (przewrót w przód, przewrót w tył, stanie na rękach, skok przez kozła, mostek, szpagat)
3
5
4
6
żonglowanie
2
1
3
4
skakanka i hula-hop
5
3
5
8
turbo piłka (strzały na bramkę)
3
3
3
4
rzuty do kosza
1
2
0
3
wyścig na piłkach
3
1
4
2
przeciąganie liny
1
3
4
2
tor przeszkód
1
2
3
4
Suma punktów
21
23
27
37
Kocham Cię Mamo
"Kocham Cię Mamo", pod takim hasłem odbyła się uroczysta akademia z okazji "Dnia Matki". Przedstawienie przygotowali nasi najmłodsi uczniowie pod czujnym okiem p.Marysi Kot i Moniki Mosiak. Dzieci recytowały wierszyki i śpiewały piosenki dla swoich mam, które przybyły na akademię. Po uroczystości mamy dostały od swoich pociech kwiaty i kolorowe medale :-)
Wszystkim mamom w dniu ich święta życzymy wszystkiego co najlepsze :-)
Międzynarodowy Dzień Książki
,,Dziel się z innymi radością czytania”
Pod takim hasłem w dniu 24 kwietnia odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich, którą przygotowali uczniowie klas: III, V i VI.
Uroczystość rozpoczęła się od przypomnienia historii utworzenia Dnia Książki, którą opowiedziały uczennice klasy piątej. W dalszej części odbył się ,,Sąd nad książką”, podczas którego oskarżyciel oraz jego świadkowie wskazywali na jej wady, zaś obrońca ze swoimi świadkami podkreślali zalety książki. Sama książka próbowała się też bronić i wpłynąć na decyzję sędziego. Oczywiście, odniosła ona bezapelacyjne zwycięstwo, z czego wszyscy się bardzo cieszyli.
Na zakończenie uczniowie przedstawili inscenizację opartą na powieści Ireny Jurgielewiczowej ,,Ten obcy”, zachęcając w ten sposób do korzystania z zasobów bibliotecznych
i poznawania różnych opowieści. Do czytania zachęcała również Zuzia Dyjor, śpiewając pięknie okolicznościowe piosenki o książkach i ich bohaterach.
Jak zapobiegać pożarom? Turniej wiedzy pożarniczej!
Jak zapobiegać pożarom? Oni to wiedzą!
,,Młodzi zapobiegają pożarom’’ – pod takim hasłem 27.03.2018 r. w Urzędzie Gminy w Jarosławiu odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Głównym celem turnieju jest mobilizowanie młodzieży do zdobywania wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i pożarnictwa oraz wyłonienie reprezentantów na turniej powiatowy.
Uczniowie naszej szkoły startowali w dwóch kategoriach wiekowych:
I – uczniowie kl. IV-VI Mikołaj Krzeptoń i Dawid Krawiec
II – uczniowie kl. VII-IIIG Natalia Krzywańska i Amelia Sroka
Nasi ,,młodzi strażacy” wykazali się bardzo dużą wiedzą i znaleźli się w ścisłej czołówce zdobywając I i II miejsca w Gminie:
I miejsce w grupie kl. IV-VI Dawid Krawiec
II miejsce w grupie kl. IV-VI Mikołaj Krzeptoń
II miejsce ex aequo w grupie kl.VII-IIIG Natalia Krzywańska i Amelia Sroka
Wszyscy laureaci otrzymali upominki oraz pamiątkowe dyplomy. Zdobywca I miejsca Dawid Krawiec będzie reprezentował Gminę na szczeblu powiatowym. Laureatom gratulujemy sukcesu i wiedzy, a Dawidowi życzymy powodzenia w powiecie.
KONKURS RECYTATORSKI "WIOSNA W SERCU, WIOSNA W KOŁO"
Pierwszy Dzień Wiosny
Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego jest bardzo wyczekiwana przez wszystkich uczniów naszej szkoły. 21 marca odbyła się uroczystość z okazji powitania wiosny. Uczennice z klas VII, IIg i IIIg zaprezentowały wiosenny pokaz mody. Klasy I-III brały udział w grach i zabawach oraz ogladały bajkę. Uczniowie klasy IV brali udzial w konkursie plastycznym pt" Wiosna". Na koniec "Dnia Wiosny" klasy V-IIIg rywalizowały w rozgrywkach sportowych.
Konkurs Pieśni Religijnej i Oazowej
Szkoła Podstawowa w Wólce Pełkińskiej byla organizatorem Konkursu Pieśni Religijnej i Oazowej dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Jarosław. Podczas prezentacji na scenie wystąpiło ponad 30 uczestników z sześciu szkół (Makowisko, Morawsko, Munina, Pełkinie, Surochów i Wólka Pełkińska). Większość występów to popisy solowe, ale był tez duety i zespół. Jury konkursu w składzie: Dorota Machała, Julia Pawlust i Piotr Polański (pedagodzy Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu) nie miało łatwego zadania. Ostatecznie nagrody za pierwsze trzy miejsca trafiły do:
I miejsce – Wiktoria Bieniek (SP Munina)
II miejsce – Nina Dziedzic (SP Wólka Pełkińska)
III miejsce – Anna Fiałek (SP Pełkinie)
BALLADY I ROMANSE
Kobieta i miłość – „Ballady i romanse”
11 marca w Domu Kultury w Pełkiniach odbył się spektakl pt: „Kobieta i miłość - Ballady i romanse" Adama Mickiewicza”. Został on zorganizowany z okazji Dnia Kobiet. W przedstawieniu wzięło udział 24 uczniów Szkolnej Grupy Teatralnej. Byli to: Aleksander Bała, Rafał Bartnik, Wiktoria Dulińska, Kamila Majdan, Wiktoria Matwij, Wiktoria Pawełek, Emiliana Kąkała, Karol Środek, Sławomir Załucki, Amelia Kołodziej, Karolina Fila, Arkadiusz Siedlarz, Sebastian Siedlarz, Sebastian Groch, Kamila Siuśta, Krzysztof Janas, Bartosz Dziubański, Amelia Sroka, Piotr Środek, Szymon Półtorak, Dawid Stęchły, Natalia Krzywańska, Karol Kajder, Michał Duliński. Są to uczniowie klas: 7, 2G i 3G Szkoły Podstawowej im. bł. o. Michała Czartoryskiego w Pełkiniach.
Organizatorami widowiska byli: mgr Anna Sołtys, mgr Katarzyna Nycz, mgr Ryszard Wróbel. W spektaklu nie zabrakło momentów grozy, ale i też zabawnych chwil. Dekoracje, efekty specjalne i gra świateł oddały przekazywane przez aktorów emocje. Widowisko uatrakcyjniły krótkie filmiki i obrazy wyświetlane w prezentacji multimedialnej. Widowni najbardziej spodobała się scena walca wiedeńskiego w wykonaniu Amelii Kołodziej i Sebastiana Grocha w balladzie „Rybka”. Prowadzącymi przedstawienie byli: Kamila Majdan i Aleksander Bała.
Na scenie wystawiono 6 ballad: „Powrót taty”, „Rybka”, „Świtezianka”, „Pani Twardowska”, „Romantyczność” i „Lilije”. Niektóre z nich są bardziej znane np. ze szkoły, inne mniej. Ballada „Rybka” przedstawia historię Krysi porzuconej przez Pana. Krysia z rozpaczy utopiła się, pozostawiając dziecko. Zaopiekował się nim sługa, a Krysia jako nimfa wodna wypływała z jeziora, aby karmić niemowlę. Na końcu zemściła się na Panu i jego żonie, topiąc ich w jeziorze.
Najwięcej grozy wywołała ballada „Lilije”. Pojawia się w niej duch zabitego przez żonę męża. Duch straszył morderczynię i nie dopuścił do jej ślubu z jednym z braci. Najzabawniejsza była oczywiście ballada „Pani Twardowska”, w której kobieta przegoniła diabła.
Po widowisku rodzice aktorów przygotowali dla nich ciepły posiłek, ale nie zapomnieli również o publiczności, którą poczęstowali ciastem, kawą i herbatą. Spektakl na pewno długo pozostanie w pamięci aktorów i widzów.
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie