• Innowacja pedagogiczna z języka angielskiego

      •  

       Internet to coraz większa dostępność programów multimedialnych do nauki języka angielskiego. Dzięki tym programom nauka języka angielskiego może stać się procesem przynoszącym szybsze i lepsze efekty. Uczniowie mogą doskonalić swoje zdolności językowe poprzez rozwiązywanie quizów interaktywnych o różnym poziomie zaawansowania, słuchać wymowy angielskich słówek czy oglądać filmy w języku angielskim.

        

        

      • Wielkie Serce dla Piotrusia i innych potrzebujących

      • Uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im bł. o. Michała Czartoryskiego w Pełkiniach już od wielu lat biorą udział w zbiórce plastikowych nakrętek. Nakrętki te przekazywane są na cele charytatywne. W ubiegłym roku szkolnym uczniowie zbierali nakrętki dla Piotrusia cierpiącego na mózgowe porażenie dziecięce. W tym roku akcja będzie kontynuowana. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży nakrętek przeznaczone są na rehabilitację chłopca. Pomagają spełniać jego marzenia o samodzielności.

       Niewątpliwą zachętą dla wszystkich chcących przyłączyć się do akcji będzie wielkie czerwone metalowe serce, które stanęło przed szkołą. Serce to ufundowała Rada Rodziców.  Uroczystego aktu przecięcia wstęgi dokonała Przewodnicząca Rady Rodziców Małgorzata Michno i przedstawicielka samorządu uczniowskiego Olga Krzywańska. W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele rodziców Pani Katarzyna Bobel i Pani Renata Machała.

                   Przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego, odbierając dar Rady Rodziców, mówiła: „Chcemy z Piotrusiem i jego rodziną podzielić się miłością, chcemy im dać naszą uwagę i zainteresowanie. Plastikowa nakrętka jest symbolem naszego zaangażowania w zmienianie świata na lepszy.

       Zbieranie nakrętek to jedna z najpopularniejszych akcji społecznych. Ta akcja charytatywno-ekologiczna, do której może włączyć się każdy, uczy, że małe rzeczy są ważne. Jedna nakrętka nic nie znaczy, ale całe serce plastikowych nakrętek może wywołać uśmiech na czyjejś twarzy. Plastikowe nakrętki - od napojów, mleka, oleju, kawy rozpuszczalnej lub środków czystości - są w każdym domu. Zbiórka nakrętek plastikowych jest prosta i nie wymaga od osób biorących w niej udział dużego wysiłku. Wystarczy przynieść do wyznaczonego miejsca zebrane przez siebie nakrętki. Przekazywane są one do skupu plastikowych nakrętek - firmy recyklingowej, która przerabia je na surowiec wtórny.

                   Co można zrobić z nakrętek? Początkowo powstaje z nich plastikowy granulat, z którego można wyprodukować nowe nakrętki, plastikowe obudowy urządzeń elektronicznych, a także opakowania i rury PCV. Takie akcje niosą za sobą wiele pozytywnych skutków, m.in. zmniejszenie ilości śmieci na wysypiskach i zanieczyszczenia środowiska, bo plastik rozkłada się w glebie kilkaset lat.  „Pozytywnym skutkiem ubocznym” zbierania nakrętek jest też nauka segregacji. Akcja przypomina wszystkim, że butelki, owszem, należy wyrzucać, ale bez nakrętek. Nieprzestrzeganie tej zasady to dla firmy recyklingowej koszmar – nie da się takiej butelki zgnieść, a odkręcenie każdej poszczególnej nakrętki nikomu się po prostu nie opłaca. Zgnieciona butelka zajmuje kilkukrotnie mniej miejsca, znika więc problem z magazynowaniem i kosztami transportu. Poza tym nakrętka wykonana jest z innego materiału niż opakowanie, więc w ramach recyklingu odpadów konieczne jest oddzielenie obu frakcji.

                   Zbierajmy więc nakrętki, aby pomóc środowisku, a przede wszystkim, aby pomóc Piotrusiowi.

                   Zbieranie nakrętek wciąga. Wiedzą to ci, którzy zbierają. Postaramy się przekonać do akcji tych uczniów naszej szkoły,  którzy do tej pory nie brali w niej udziału. Zachęcimy wszystkich mieszkańców naszej miejscowości do zbierania nakrętek, przynoszenia ich tutaj i wrzucania do naszego serca. Chcemy to serce zapełnić całe, ale nie tylko  jeden raz. Liczymy na to, że wspólnymi siłami uda nam się je zapełnić wielokrotnie i damy Piotrusiowi i innym potrzebującym wiele serc”.

       Na zakończenie uroczystości dyrektor Leszek Szczybyło serdecznie podziękował rodzicom za cenny dar przekazany szkole i prosił o dalszą owocną współpracę.

        

        

      • Uniwersytet Dzieci w Klasie. Budowa "jajkodromu".

      • Uczniowie klasy III podczas zajęć innowacyjnych w ramach Uniwersytetu Dzieci w Klasie mieli się wykazać umiejętnością współpracy w grupie oraz swoją kreatywnością podczas konstruowanie „jajkodromu”. Każda grupa mała zbudować konstrukcję „jajkodromu”, która umożliwi jajku bezpieczne lądowanie z wysokości około 2 metrów. Zadanie zostanie zaliczone, jeżeli jajko umieszczone w konstrukcji, po zderzeniu z ziemią nie ulegnie zniszczeniu. Zadanie nie było łatwe do wykonania, a wszystkim dopisywał dobry humor.

      • FINAŁ WOJEWÓDZKI W LEKKIEJ ATLETYCE

      • Nasza Szkoła 08.10.2020r. była reprezentowana przeztroje uczniów w Wojewódzkich Igrzyskach Dzieci w Lekkiej Atletycew Kolbuszowej. Był to 2 termin zawodów ponieważ ze względu na niesprzyjającą pogodę i żółtą strefę w Rzeszowie zawody musiały zostać przełożone i przeniesione. Milena Kołodziej w biegu na 600 m dziewcząt powtórzyła czas z zawodów powiatowych (1m 55s). Wielkie gratulacje, ponieważ zajęła 4 miejsce w województwie! Przy mokrej bieżni i deszczu jest to naprawdę bardzo duży wyczyn! Brawa również dla Anny Fiałek i Adriana Zuby za walkę! Jesteście najlepsi! Opiekunem i trenerem była Pani Anna Hołowacz.

      • WYBORY DO SAMORZĄDU SZKOLNEGO

      • Miło nam poinformować, że dzisiejsze wybory do Samorządu Szkolnego wygrała Katarzyna Rogoża :-)II miejsce zajęła Izabela Stęchła a III Milena Kołodziej.Na IV miejscu z taką samą liczbą głosów znalazły się Klaudia Sidor i Amelia Moszkowicz.Gratulujemy :-)

      • "Na straganie w dzień targowy..."

      • W ubiegłą sobotę w Boguchwale odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie "Na straganie w dzień targowy takie słyszy się rozmowy". Mateusz Pryjda z klasy I zdobył III miejsce w kategorii uczniów klas I-III. Wszystkich prac było 273! Serdecznie gratulujemy :-)

      • ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA W NASZEJ SZKOLE

      • Nasza szkoła jak co roku wzięła udział w akcji "Światowy dzień tabliczki mnożenia". Jest to bezpłatna akcja edukacyjna prowadzona w szkołach na całym świecie, w której dzieci stają się egzaminatorami i sprawdzają znajomość tabliczki mnożenia starszych kolegów oraz dorosłych.

      • PASOWANIE NA UCZNIA

      • We środę, 30 września w Zespole Szkolno – Przedszkolnym im. bł. o. Michała Czartoryskiego w Pełkiniach zgodnie ze szkolną tradycją odbyło się uroczyste ślubowanie na ucznia. W tym dniu dzieci z klasy pierwszej dostąpiły zaszczytu pasowania na ucznia. W tym ważnym dla nich wydarzeniu, w którym oficjalnie stały się częścią szkolnej społeczności, towarzyszyli im rodzice.

       W uroczystości wzięli udział: dyrektor szkoły Leszek Szczybyło, ksiądz katecheta Henryk Pszona i nauczyciele: Barbara Lemiech, Bartłomiej Kiper i Bernadeta Witkowska. Część oficjalną rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego szkoły i wspólnego odśpiewania hymnu RP. Następnie dyrektor szkoły powitał zgromadzonych, podkreślając ogromną rolę rodziców oraz szkoły w kształtowaniu młodych charakterów. Dzieci zaprezentowały część artystyczną, prezentując swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Potem nadszedł czas na kulminacyjny moment uroczystości. Uczniowie złożyli ślubowanie na sztandar szkoły, w którym deklarowały być dobrymi Polakami oraz dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Jednak najbardziej wyczekiwaną chwilą był akt pasowania na ucznia przez Pana Dyrektora symbolicznym ołówkiem. Aby tradycji stało się zadość na koniec świeżo zaprzysiężeni uczniowie pozowali do pamiątkowych zdjęć. Po zakończeniu pasowania, pierwszaki otrzymały dyplomy upamiętniające to szczególne w ich życiu wydarzenie, legitymacje szkolne oraz książeczki z łamigłówkami, kamizelkę odblaskową i słodycze.

      • Akcja "Sprzątanie Świata"

      • Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji "Sprzątanie Świata". Celem działań uczniów klas OA/OB-VIII było uporządkowanie placu szkolnego i okolic wokół szkoły. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów wszystkich klas nazbieraliśmy wiele worków pełnych odpadów. Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie w tę akcję!

      • Pasowanie na Przedszkolaka

      • „Fajnie jest być Przedszkolakiem,

       Takim sobie miłym żakiem,

       Do przedszkola chętnie chodzić,

       Prace z Panią pięknie robić,

       Wszyscy świetnie się czujemy,

       Wieże z klocków budujemy,

       I śpiewamy i tańczymy,

       Malujemy też farbami,

       Wycinamy nożyczkami,

       Plasteliną wyklejamy,

       Radość wielką wtedy mamy.”

        

       24 września 2020 r. odbyło się w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Pełkiniach uroczyste „Pasowanie na Przedszkolaka”, którego dokonał p. Dyrektor Leszek Szczybyło. Z wszystkich zapisanych 40 przedszkolaków obecnych było 27 dzieci na uroczystym pasowaniu na przedszkolaka. Akademię i uroczystość przygotowały Panie Monika Mosiak, Agata Fudali, Kamila Pawełek, Wioletta Czerkas oraz oczywiście rodzice.

        

      • ZAWODY SPORTOWE

      • Nasza Szkoła 24.09.2020r. była reprezentowana przez uczniów klasy 5 i 6 w Powiatowych Igrzyskach Dzieci w Lekkiej Atletyce w Pruchniku.

       Wyniki:

       I miejsce - Milena Kołodziej - bieg na 600 m dziewcząt (1m 55s)

       I miejsce - Adrian Zuba - skok wzwyż chłopców (123cm)

       II miejsce - Anna Fiałek - rzut piłeczką palantową dziewcząt (33m)

       III miejsce - Kacper Grunt - bieg na 60 m chłopców (9s47)

       IV miejsce - Zuzanna Zuba - skok wzwyż dziewcząt (90cm)

       IX miejsce - Wiktor Botwina - rzut piłeczką palantową chłopców (24.5m)

       Opiekunem i trenerem była Pani Anna Hołowacz.

       Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w reprezentowaniu Naszej Szkoły 30.09.2020r. na Wojewódzkich Igrzyskach Dzieci w Lekkiej Atletyce w Rzeszowie.

       Powodzenia :-)