• DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

      •  W dniu 25 listopada dzieci z młodszej i starszej grupy przedszkolnej uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo wszystkich obostrzeń, które panują z powodu pandemii dzieci bawiły się na całego i zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Na początku poznały historię ,,święta’’ – recytowały wierszyk, odgadywały zagadki, wykonały opaski z ulubionym misiem, a do wspólnej zabawy muzyczno-ruchowej pod tytułem ,,Niedźwiadek’’ zaprosił ich Miś-niespodzianka, z którego wizyty dzieci bardzo się cieszyły. Wspólnie z misiem przygotowały ,,łakocie’’, które misie lubią najbardziej, czyli miodek na wafelku (zabawy ze zmysłem smaku i węchu). Misiowe przyjęcie zostanie we wspomnieniach dzieci na długi czas. Wykonały także pracę plastyczną z użyciem włóczki – z tych prac utworzono wystawkę, którą będziemy jeszcze podziwiać przez kilka dni. Na koniec tej przygody Miś poczęstował wszystkie dzieci ,,lubisiami’’ bo przecież Lubisie to pyszne misie… i wręczył dyplomy wszystkim przyjaciołom Pluszowego Misia.

      • Odzyskanie Niepodległości.

      • Uczniowie klasy trzeciej uczcili Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę poprzez odśpiewanie w swoich domach hymnu państwowego dniu 11 listopada.

      • Wizyta Piotrusia

      • Dzisiaj odwiedził nas Piotruś ,u którego zdiagnozowano MPD- czterokończynowe. Ten dzielny, wesoły chłopiec codziennie zmaga się z niepełnosprawnością. Walczy o swoja samodzielność poprzez rehabilitację i udział w różnych zajęciach usprawniających. Nasza „mała” nakrętka spełnia marzenie Piotrusia o SAMODZIELNOŚCI. Udało nam się napełnić nasze Czerwone Serce nakrętkami, które przekazaliśmy Piotrusiowi :-)

      • Wyprawki Czytelnicze

      • Uczniowie klasy pierwszej otrzymali Wyprawki Czytelnicze przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii "Mała książka"- wielki człowiek, której strategicznym celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci w rożnych grupach wiekowych. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

      • Pamięć o zmarłych.

      • Jak co roku, uczniowie naszej szkoły zadbali o groby żołnierzy, walczących podczas I wojny światowej oraz groby jeńców radzieckich, zamordowanych podczas II wojny światowej w obozach Pełkinie i Wólka Pełkińska które znajdują się na cmentarzu w Pełkiniach. Znicz także zapaliliśmy i wspólnie złożyliśmy kwiaty na grobie byłego dyrektora szkoły Kazimierza Jakubowskiego.

       Dzięki takim akcjom uczymy uczniów szacunku do tradycji oraz pamięci o osobach zmarłych.

      • DARY JESIENI I PRZETWORY

      • Dzisiaj Aktywne Przedszkolaki Z GR OA I OB poznawały dary jesieni używając 5 zmysłów... smaku, wzroku, dotyku słuchu, węchu.. wszyscy dobrze się bawili :-)

      • Pożegnanie pani Marii Kot

      • 13 października 2020 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość pożegnania pani Marii Kot, która po wieloletniej pracy odeszła na emeryturę. Dyrektor szkoły dziękował pani Marii za jej wkład w rozwój i funkcjonowanie szkoły oraz za pracowitość, sumienności i dobre serce. Pani Maria podczas pracy w oddziale przedszkolnym naszej szkoły wychowała wiele nowych pokoleń. Często była pierwszą nauczycielką, z jaką stykały się dzieci, dlatego też na pewno zostawała im na długo w pamięci. Wielu dawnych wychowanków prowadziło później do przedszkola swoje dzieci. Na wszystkich małych uczniów pani Maria czekała z uśmiechem na twarzy, z radosnym sercem, z łagodnością i cierpliwością. Swoją dawną nauczycielkę przedstawiciele klas i Samorząd Uczniowski pożegnali bukietem kwiatów. Nie zabrakło również gorących podziękowań do Rady Rodziców. Dyrektor Leszek Szczybyło wręczył pani Marii Dyplom Uznania za długoletnią pracę, który przekazała pani Wójt Gminy  Elżbieta Grunt. Wszyscy życzyli pani Marii samych dobrych chwil. Życzyli, by korzystając z czasu emerytury, realizowała  swoje marzenia i plany oraz tego, by tych marzeń i planów było jak najwięcej. Pani Maria Kot tworzyła historię szkoły przez 42 lata pracy z dziećmi. Będzie nam jej brakować. Pozostaną zdjęcia, no i oczywiście wspomnienia.

        

      • Innowacja pedagogiczna z języka angielskiego

      •  

       Internet to coraz większa dostępność programów multimedialnych do nauki języka angielskiego. Dzięki tym programom nauka języka angielskiego może stać się procesem przynoszącym szybsze i lepsze efekty. Uczniowie mogą doskonalić swoje zdolności językowe poprzez rozwiązywanie quizów interaktywnych o różnym poziomie zaawansowania, słuchać wymowy angielskich słówek czy oglądać filmy w języku angielskim.

        

        

      • Wielkie Serce dla Piotrusia i innych potrzebujących

      • Uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im bł. o. Michała Czartoryskiego w Pełkiniach już od wielu lat biorą udział w zbiórce plastikowych nakrętek. Nakrętki te przekazywane są na cele charytatywne. W ubiegłym roku szkolnym uczniowie zbierali nakrętki dla Piotrusia cierpiącego na mózgowe porażenie dziecięce. W tym roku akcja będzie kontynuowana. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży nakrętek przeznaczone są na rehabilitację chłopca. Pomagają spełniać jego marzenia o samodzielności.

       Niewątpliwą zachętą dla wszystkich chcących przyłączyć się do akcji będzie wielkie czerwone metalowe serce, które stanęło przed szkołą. Serce to ufundowała Rada Rodziców.  Uroczystego aktu przecięcia wstęgi dokonała Przewodnicząca Rady Rodziców Małgorzata Michno i przedstawicielka samorządu uczniowskiego Olga Krzywańska. W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele rodziców Pani Katarzyna Bobel i Pani Renata Machała.

                   Przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego, odbierając dar Rady Rodziców, mówiła: „Chcemy z Piotrusiem i jego rodziną podzielić się miłością, chcemy im dać naszą uwagę i zainteresowanie. Plastikowa nakrętka jest symbolem naszego zaangażowania w zmienianie świata na lepszy.

       Zbieranie nakrętek to jedna z najpopularniejszych akcji społecznych. Ta akcja charytatywno-ekologiczna, do której może włączyć się każdy, uczy, że małe rzeczy są ważne. Jedna nakrętka nic nie znaczy, ale całe serce plastikowych nakrętek może wywołać uśmiech na czyjejś twarzy. Plastikowe nakrętki - od napojów, mleka, oleju, kawy rozpuszczalnej lub środków czystości - są w każdym domu. Zbiórka nakrętek plastikowych jest prosta i nie wymaga od osób biorących w niej udział dużego wysiłku. Wystarczy przynieść do wyznaczonego miejsca zebrane przez siebie nakrętki. Przekazywane są one do skupu plastikowych nakrętek - firmy recyklingowej, która przerabia je na surowiec wtórny.

                   Co można zrobić z nakrętek? Początkowo powstaje z nich plastikowy granulat, z którego można wyprodukować nowe nakrętki, plastikowe obudowy urządzeń elektronicznych, a także opakowania i rury PCV. Takie akcje niosą za sobą wiele pozytywnych skutków, m.in. zmniejszenie ilości śmieci na wysypiskach i zanieczyszczenia środowiska, bo plastik rozkłada się w glebie kilkaset lat.  „Pozytywnym skutkiem ubocznym” zbierania nakrętek jest też nauka segregacji. Akcja przypomina wszystkim, że butelki, owszem, należy wyrzucać, ale bez nakrętek. Nieprzestrzeganie tej zasady to dla firmy recyklingowej koszmar – nie da się takiej butelki zgnieść, a odkręcenie każdej poszczególnej nakrętki nikomu się po prostu nie opłaca. Zgnieciona butelka zajmuje kilkukrotnie mniej miejsca, znika więc problem z magazynowaniem i kosztami transportu. Poza tym nakrętka wykonana jest z innego materiału niż opakowanie, więc w ramach recyklingu odpadów konieczne jest oddzielenie obu frakcji.

                   Zbierajmy więc nakrętki, aby pomóc środowisku, a przede wszystkim, aby pomóc Piotrusiowi.

                   Zbieranie nakrętek wciąga. Wiedzą to ci, którzy zbierają. Postaramy się przekonać do akcji tych uczniów naszej szkoły,  którzy do tej pory nie brali w niej udziału. Zachęcimy wszystkich mieszkańców naszej miejscowości do zbierania nakrętek, przynoszenia ich tutaj i wrzucania do naszego serca. Chcemy to serce zapełnić całe, ale nie tylko  jeden raz. Liczymy na to, że wspólnymi siłami uda nam się je zapełnić wielokrotnie i damy Piotrusiowi i innym potrzebującym wiele serc”.

       Na zakończenie uroczystości dyrektor Leszek Szczybyło serdecznie podziękował rodzicom za cenny dar przekazany szkole i prosił o dalszą owocną współpracę.