Uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im bł. o. Michała Czartoryskiego w Pełkiniach już od wielu lat biorą udział w zbiórce plastikowych nakrętek. Nakrętki te przekazywane są na cele charytatywne. W ubiegłym roku szkolnym uczniowie zbierali nakrętki dla Piotrusia cierpiącego na mózgowe porażenie dziecięce. W tym roku akcja będzie kontynuowana. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży nakrętek przeznaczone są na rehabilitację chłopca. Pomagają spełniać jego marzenia o samodzielności.
Niewątpliwą zachętą dla wszystkich chcących przyłączyć się do akcji będzie wielkie czerwone metalowe serce, które stanęło przed szkołą. Serce to ufundowała Rada Rodziców. Uroczystego aktu przecięcia wstęgi dokonała Przewodnicząca Rady Rodziców Małgorzata Michno i przedstawicielka samorządu uczniowskiego Olga Krzywańska. W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele rodziców Pani Katarzyna Bobel i Pani Renata Machała.
Przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego, odbierając dar Rady Rodziców, mówiła: „Chcemy z Piotrusiem i jego rodziną podzielić się miłością, chcemy im dać naszą uwagę i zainteresowanie. Plastikowa nakrętka jest symbolem naszego zaangażowania w zmienianie świata na lepszy.
Zbieranie nakrętek to jedna z najpopularniejszych akcji społecznych. Ta akcja charytatywno-ekologiczna, do której może włączyć się każdy, uczy, że małe rzeczy są ważne. Jedna nakrętka nic nie znaczy, ale całe serce plastikowych nakrętek może wywołać uśmiech na czyjejś twarzy. Plastikowe nakrętki - od napojów, mleka, oleju, kawy rozpuszczalnej lub środków czystości - są w każdym domu. Zbiórka nakrętek plastikowych jest prosta i nie wymaga od osób biorących w niej udział dużego wysiłku. Wystarczy przynieść do wyznaczonego miejsca zebrane przez siebie nakrętki. Przekazywane są one do skupu plastikowych nakrętek - firmy recyklingowej, która przerabia je na surowiec wtórny.
Co można zrobić z nakrętek? Początkowo powstaje z nich plastikowy granulat, z którego można wyprodukować nowe nakrętki, plastikowe obudowy urządzeń elektronicznych, a także opakowania i rury PCV. Takie akcje niosą za sobą wiele pozytywnych skutków, m.in. zmniejszenie ilości śmieci na wysypiskach i zanieczyszczenia środowiska, bo plastik rozkłada się w glebie kilkaset lat. „Pozytywnym skutkiem ubocznym” zbierania nakrętek jest też nauka segregacji. Akcja przypomina wszystkim, że butelki, owszem, należy wyrzucać, ale bez nakrętek. Nieprzestrzeganie tej zasady to dla firmy recyklingowej koszmar – nie da się takiej butelki zgnieść, a odkręcenie każdej poszczególnej nakrętki nikomu się po prostu nie opłaca. Zgnieciona butelka zajmuje kilkukrotnie mniej miejsca, znika więc problem z magazynowaniem i kosztami transportu. Poza tym nakrętka wykonana jest z innego materiału niż opakowanie, więc w ramach recyklingu odpadów konieczne jest oddzielenie obu frakcji.
Zbierajmy więc nakrętki, aby pomóc środowisku, a przede wszystkim, aby pomóc Piotrusiowi.
Zbieranie nakrętek wciąga. Wiedzą to ci, którzy zbierają. Postaramy się przekonać do akcji tych uczniów naszej szkoły, którzy do tej pory nie brali w niej udziału. Zachęcimy wszystkich mieszkańców naszej miejscowości do zbierania nakrętek, przynoszenia ich tutaj i wrzucania do naszego serca. Chcemy to serce zapełnić całe, ale nie tylko jeden raz. Liczymy na to, że wspólnymi siłami uda nam się je zapełnić wielokrotnie i damy Piotrusiowi i innym potrzebującym wiele serc”.
Na zakończenie uroczystości dyrektor Leszek Szczybyło serdecznie podziękował rodzicom za cenny dar przekazany szkole i prosił o dalszą owocną współpracę.