• Wizyta Mikołaja

      •  6 grudnia 2019 r. do Szkoły Podstawowej im. bł. o. Michała Czartoryskiego w Pełkiniach przybył Mikołaj. Spotkanie z Nim odbyło się na sali gimnastycznej, gdzie zgromadzili się wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Po powitaniu wyjątkowego gościa rozpoczął się występ uczniów z trzeciej klasy. Dzieci zaprezentowały przedstawienie związane z mikołajkami. Następnie nadszedł długo wyczekiwany moment – Mikołaj zaczął rozdawać prezenty. Najpierw swoje paczki dostali najmłodsi, czyli uczniowie klas I –III. Potem przyszedł czas na starszych uczniów oraz na nauczycieli i innych pracowników szkoły. W tym odpowiedzialnym zajęciu pomagali Mikołajowi asystenci: sześć aniołków i jeden diabełek. W wesołej atmosferze wszyscy otrzymali podarki. Największą radość budziły oczywiście otrzymane słodycze. W paczkach znalazły się też maskotki, gry, książki, kubki, skarpetki i  świąteczne dekoracje.

       Po spotkaniu na sali gimnastycznej Mikołaj udał się do dzieci z oddziałów przedszkolnych. Przyniósł im słodycze i nowe zabawki np. klocki. Dla maluchów spotkanie z Mikołajem i jego asystentami było dużym przeżyciem. Później niezwykły gość udał się do świetlicy szkolnej. Dla dzieci uczęszczających do świetlicy Mikołaj też miał dużo nowych zabawek. Najbardziej spodobał się dzieciom basen z piłeczkami.

       6 grudnia to bardzo pracowity dzień dla Mikołaja i jego asystentów. Po spotkaniu w szkole w godzinach popołudniowych nadszedł czas na odwiedzanie mieszkańców Pełkiń. Mikołaj, aniołki i diabełek jeździli po miejscowości przez dwa dni. Odwiedzali dobrych ludzi i przyjaciół szkoły. Przynosili wszystkim radość, uśmiech i drobne słodkie prezenty. Wszędzie witano ich z radością. Kolejna wizyta Mikołaja już za rok.

        

        

      • Gminne zawody w piłkę ręczną dziewcząt i chłopców.

      • W dniach 02.12.2019 r. - 03.12.2019 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w GMINNYCH ZAWODACH W PIŁKĘ RĘCZNĄ DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW.

       Wyniki uczniów naszej szkoły:

       - I miejsce w Gminnych Igrzyskach Dzieci w mini piłce ręcznej dziewcząt

       - IV miejsce w Gminnych Igrzyskach Dzieci  w mini piłce ręcznej chłopców

       - V miejsce w Gminnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej chłopców

       - VI miejsce w Gminnych Igrzyskach Młodzieży szkolnej w piłce ręcznej dziewcząt

      • Trójwymiarowy Świat Matematyki

      • Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły włączyli się do konkursu matematyczno – plastycznego „Trójwymiarowy Świat Matematyki”, organizowanego przez Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu. Tematem przewodnim prac były „Pojazdy latające”. Przestronne pojazdy wykonane z rodzicami z dowolnego materiału, których poszczególne elementy były przestrzenną figurą geometryczną, dostarczyły nowych doświadczeń, współdziałania i kreatywności.

      • Akcja "Zostań Mikołajem"

      • W ramach akcji „Zostań Mikołajem” Nasza Szkoła organizuje zbiórkę: zabawek, gier, pluszaków, którymi dzieci się już nie bawią, a ich dobry stan ucieszy inne potrzebujące dziecko. Zgromadzone rzeczy przekażemy dzieciom z Domu Dziecka w Rudniku Nad Sanem :-)

        

        

      • Ważne ogłoszenie

      • Szanowni  Państwo

           Rada rodziców i  dyrektor szkoły w Pełkiniach,   wystosują  petycję do Wójta Gminy Jarosław  w sprawie rozpoczęcia działań zmierzających do budowy
       w Pełkiniach przedszkola, żłobka i placu zabaw przy Szkole Podstawowej
       w Pełkiniach.

       Na spotkaniu w szkole  w dniu 14.11. 2019 z udziałem rodziców z trójek klasowych, radnych gminnych z Pełkiń , księży proboszczów i dyrektora szkoły petycja ta została  jednogłośnie przyjęta.

       Budowa przedszkola i żłobka jest  inwestycją bardzo ważną dla naszych dzieci, przyszłych pokoleń i całych Pełkiń.

       Pragniemy, aby temat tej inwestycji nie został odsunięty na dalszy plan.

       Wszystkich mieszkańców Pełkiń i okolic prosimy o poparcie tej cennej inicjatywy jak największą ilością głosów.

       Każdy, kto wspiera tę inicjatywę może  podpisać się na specjalnie przygotowanej liście przed i  po każdej mszy świętej w Pelkiniach i na Wygarkach w dniu 24.11.2019 / niedziela/   lub codziennie  w Szkole Podstawowej w Pełkiniach w godzinach 7.30 – 15.30.

       Zapraszamy

      • Zdjęcia szkoły

      • Zdjęcia wykonane we współpracy z Zespołem Szkół Innowacyjnych w Jarosławiu i zrealizowane przez kierunek Technik Fotografii
       i Multimediów

      • Konkurs "Szkolny Mistrz Ortografii" rozstrzygnięty !

      • I miejsce zajęła Natalia Kulpa z klasy VII. Drugie miejsce zajął Maciej Kozdrowicki z klasy VIII i trzecie miejsce zajął Dawid Krawiec, również z klasy VIII. Serdecznie gratulujemy :-)

       Jak co dzień wstałem o siódmej. Na śniadanie spożyłem chleb graham z rzodkiewką i wypiłem gorzką herbatę. Później szybko umyłem zęby, włożyłem ubranie i poszedłem do szkoły. Nie myślałem, że będzie to niesamowity dzień i spotka mnie arcyciekawa przygoda. Podczas długiej przerwy do Szkoły Podstawowej im. bł. o. Michała Czartoryskiego w Pełkiniach przybyła Hiacynta Strzelecka, najwyższa kobieta świata. Oświadczyła, że jest dwudziestojednoletnią wicehrabiną i zażądała gorącego słodkiego naparu z dzikiej róży. Mężczyzna, który jej towarzyszył, przedstawił się jako lokaj Jerzy Hubert Wójcicki. Był malutki i przygnębiony. Wszedłszy do budynku, rozejrzał się ponuro i ni stad, ni z zowąd ryknął płaczem. Patrzyliśmy zażenowani na olbrzymkę - arystokratkę, która haftowaną chusteczką ocierała mu łzy. W szkole huczało. Młodzież podziwiała nietuzinkowego fiata niezwykłej blondwłosej damy, dzieci głaskały jej psy: dwa charty, jamnika i buldoga francuskiego. Pan dyrektor wybiegł na powitanie i zarządził zorganizowanie akademii. Samorząd, chcąc nie chcąc, zabrał się do pracy. Tymczasem dama w pokoju nauczycielskim, siedząc na brzeżku krzesła, piła ziółka z jasnoniebieskiej filiżanki i jadła owocowe przekąski. Była piękna i brzydka jednocześnie. Na szyi miała kolię z diamentów, na ręce bransoletę z rubinów. Jej suknia była biało-czarna z brązowymi frędzlami. Przez otwarte na oścież drzwi oglądaliśmy ją wzdłuż i wszerz i, tłumiąc chichot, próbowaliśmy sfilmować. Zjadłszy porzeczki, borówki i jeżyny, wstała, wyprężyła się i zeszła na dół. Nagle, zupełnie znienacka, głośno krzyknęła, bo zauważyła brak brylantowej kolii. Ta zuchwała kradzież był naprawdę niebywała. Nikt z nas nie mógłby przecież tego zrobić. Dama histeryzowała, więc wszyscy zaczęliśmy szukać zaginionej biżuterii. Choć bardzo się staraliśmy, nic nie mogliśmy znaleźć. Panował harmider, a lokaj Jerzy gdzieś czmychnął. Sytuację uratował pan Michał, który przyniósł znalezioną przypadkiem szkatułkę z klejnotami. Dama zabrała swój skarb i wsadziwszy psy do wnętrza samochodu, obrażona odjechała. Nie wiadomo jak diamenty zniknęły i skąd wzięły się w skrzynce. Na pewno za sprawą magii, przynajmniej taka jest nasza hipoteza. Po tym zdarzeniu w szkole znów zapanowała harmonia. Pan dyrektor wrócił do pracy przy biurku. My wróciliśmy na lekcje chemii, fizyki i geografii uczyć się o komórkach, prądach i przylądkach. Nazajutrz pomyślałem sobie, że gdybym to ja znalazł kosztowności, byłbym bohaterem.

      • Dumni ze swojej Ojczyzny!

      •     8 listopada uczniowie, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej im. bł. o. Michała Czartoryskiego w Pełkiniach oddali cześć i hołd symbolom narodowym z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

          W tym dniu o godz. 11:11 cała społeczność szkolna, w galowych strojach i z przypiętymi kotylionami na sercu, zebrała się na sali gimnastycznej, by w obecności pocztu sztandarowego szkoły, godła i flagi zaśpiewać hymn Polski. Temu podniosłemu wydarzeniu towarzyszyły uczucia dumy i wzruszenia wszystkich zebranych.

          W dalszej części uroczystości uczniowie z klasy siódmej i ósmej zaprezentowali piękną inscenizację, w której przedstawili ważniejsze wydarzenia, które doprowadziły do upadku naszego kraju, a następnie walki o niepodległość.

          Główną ideą widowiska było twierdzenie: ,,mimo iż Polska zniknęła z map Europy na 123 lata, to Polacy zawsze nosili ją w swoich sercach i umysłach”. Determinacja i miłość  Ojczyzny przez  Polaków doprowadziła w końcu  do jej wielkiego powrotu na mapy Europy w 1918 r.

         Dlatego dziś jesteśmy dumni, że jesteśmy Polakami i na przestrzeni dziejów nigdy nie zapomnieliśmy i nie wyrzekliśmy się swoich polskich korzeni.

        

      • Wszystkich Świętych

      • Wszystkich Świętych to szczególny dzień. W tym dniu Polacy odwiedzają cmentarze, aby ozdobić kwiatami groby swoich bliskich i zapalić znicze. Jak co roku, uczniowie Szkoły Podstawowej w Pełkiniach zadbali o groby żołnierzy, walczących podczas I wojny światowej oraz groby jeńców radzieckich, zamordowanych podczas II wojny światowej w obozach Pełkinie i Wólka Pełkińska. Groby te znajdują się na cmentarzu parafialnym w Pełkiniach.

       Dzięki takim akcjom uczymy młodzież szacunku do tradycji, bo przecież od dziecka chodzimy sprzątać groby naszych rodzin. Opieka nad grobami to przede wszystkim odświeżanie pamięci o zmarłych i coś, co możemy dać zmarłym od siebie.

        

      • Otwarcie nowej biblioteki

      •  

          29 października w naszej szkole nastąpiło, długo oczekiwane przez uczniów, nauczycieli oraz rodziców, otwarcie nowej biblioteki i po raz pierwszy w dziejach szkoły – czytelni.

         Uroczystego przecięcia wstęgi w obecności najmłodszych uczniów dokonali: Dyrektor Szkoły Pan Leszek Szczybyło, bibliotekarka Lucyna Węgrzyn oraz przewodnicząca samorządu uczniowskiego Katarzyna Rogoża.

          Obecnie biblioteka wraz z czytelnią będą mieścić się na piętrze szkoły w dwóch salach po dawnej ,,zerówce”. Biblioteka zyskała dużo przestrzeni. W jednym pomieszczeniu znajdują się regały z książkami, a w drugim czytelnia. Jest kolorowo i przestrzennie.

         Uczniowie będą mogli  poczuć ,,klimat prawdziwej biblioteki”, swobodnie podchodzić do regałów z książkami, przeglądać je i samodzielnie wybierać książki do czytania.

         W czytelni zaś znajdują się regały ze zbiorami podręcznymi, czasopisma młodzieżowe i popularnonaukowe, z których będzie można skorzystać, siedząc przy kolorowych stolikach w kształcie bananów.

         Do nowej biblioteki szkoła zakupiła również kilkadziesiąt nowych książek. Znalazły się wśród nich bajki, baśnie i legendy dla młodszych dzieci oraz książki o tematyce młodzieżowej dla starszych. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie ulubioną książkę dla siebie.

         Otwarcie nowej biblioteki zostało połączone z akcją: ,,Cała Polska czyta dzieciom”.
       W ramach tejże akcji, już w nowej czytelni, Dyrektor szkoły i nauczyciele czytali  uczniom
       z ,,zerówki”, klasy pierwszej, drugiej i trzeciej legendy polskie oraz baśnie. Uczestnikom akcji towarzyszyła miła i przyjazna  atmosfera, a niezapomniane wrażenia pozostaną na długo w pamięci.

         Wszystkim czytelnikom życzymy udanych wyborów książek!

        

      • Teatr Każdej Sztuki

      •  Uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć bajkę Marii Konopnickiej "O Strasznym Smoku i Dzielnym Szewczyku, Przepięknej Królewnie i Królu Gwoździku". Bajkę przedstawił "Teatr Każdej Sztuki".  Aktorzy zaprezentowali uczniom piękno klasycznego teatru kukiełkowego. Spektakl zachwycił przepiękną scenografią, wspaniałymi lalkami oraz kulturą słowa, którą posługiwały się baśniowe postacie. Pełne humoru dialogi, oprawa muzyczna i szybka akcja przyciągały uwagę dzieci.

      • Zajęcia z rytmiki

      • W obecnym roku szkolnym są prowadzone zajęcia z rytmiki. Zajęcia te pozwalają wykształcić u dzieci koordynację ruchową poprzez ćwiczenia fizyczne w połączeniu z bodźcami dźwiękowymi. Łączą w sobie taniec, śpiew, rytmikę, grę na instrumentach, improwizację instrumentalną i ruchową. Dzieci zyskują umiejętność pracy w grupie, grają na prostych instrumentach muzycznych. Tym samym mają kontakt z muzyką na żywo i dzięki temu rozwijają słuch oraz pamięć muzyczną. Zajęcia odbywają się w grupach 3,5 i 6 latków. Prowadzi je pan Bartłomiej Kiper.

      • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

      • Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Światowym  Dniu Tabliczki Mnożenia.  To wielkie  szkolne wydarzenie zintegrowało społeczność szkolną, rodziców i mieszkańców Pełkiń. Najpierw, podczas tygodnia przygotowań, dzieci przypominały sobie tabliczkę mnożenia w trakcie zabaw: „Hasło dnia”, a 4 października 2019  sprawdzali znajomość „tabliczkowej wiedzy” u starszych kolegów i dorosłych podczas egzaminów, które przeprowadzone  zostały w szkole i na terenie wioski. Zabawy i konkursy dostarczyły wszystkim niezapomnianych emocji.