• Święto szkoły

• 13 czerwca odbyła się  uroczystość Święta Patrona Szkoły – bł. o. Michała Czartoryskiego. W tym dniu o godz. 8.00 młodzież szkolna i nauczyciele na czele z pocztem sztandarowym, udali się do kościoła parafialnego na Mszę Świętą. Następnie w szkole, na tle portretu Patrona, miała miejsce część oficjalna i artystyczna. W części oficjalnej konferansjerzy powitali przybyłych Gości, przypomnieli historię nadania szkole imienia bł. o. Michała Czartoryskiego a społeczność szkolna zaśpiewała  hymn Polski.

W części artystycznej, przygotowanej przez uczniów klasy szóstej i piątej, wszyscy zebrani na sali gimnastycznej śledzili inscenizację, przypominającą ważniejsze wydarzenia z życia Patrona Michała Czartoryskiego i jego rodziny. Uczniowie, wcielając się w role bohaterów, starali się przenieść widzów do ważnych miejsc i osób z biografii naszego Patrona.

Ojciec Michał był naszym rodakiem. Pochodził z Pełkiń z rodziny książęcej. Wykształcił się na architekta. Został żołnierzem, brał udział w obronie Lwowa i wojnie ukraińskiej. Jednak po wielu przeżyciach zrezygnował z życia świeckiego, tytułu księcia i oddał się służbie Bogu.

Wielka pokora, skromność i zaufanie Bogu doprowadziły go do męczeńskiej śmierci. Nie musiał zginąć, ale chciał, gdyż nie mógł zostawić bezbronnych, rannych cywilów i żołnierzy z powstania warszawskiego na pastwę wroga – hitlerowców. Wykazał się heroiczną postawą oraz ogromną miłością bliźniego. Został z nimi do końca, niosąc otuchę i nadzieję.

Inscenizację uzupełniała prezentacja zdjęć Patrona, członków jego rodziny, znajomych i  przyjaciół.

Po części artystycznej Dyrektor szkoły Pan Leszek Szczybyło podziękował uczniom i nauczycielom za przygotowanie uroczystości, doceniając ich wkład pracy i zaangażowanie. Podkreślił, że od naszego Patrona  możemy czerpać wiele przykładów, przenosząc je do naszego życia i naszych postaw, m.in. miłość i  poświęcenie się dla bliźniego, życzliwość, serdeczność, dobroć, skromność i uczynność, determinacja w dążeniu do celu, patriotyzm.

Na zakończenie uczniowie odśpiewali hymn szkolny. Uważamy, iż uroczystość Święta Patrona była bardzo dobrą lekcją patriotycznego wychowania.

• Ratuj życie bądź na szczycie!

• W dniu 06.06.2019 w naszej szkole odbyły się zajęcia z zakresu zdrowia i edukacji prozdrowotnej z udziałem słuchaczy ze Studenckiego Koła Naukowego Pielęgniarstwa SKNP z Uniwersytetu Rzeszowskiego pod kierunkiem dr nauk medycznych Małgorzaty Marć oraz mgr Krzysztofa Fudali. Przeprowadzili oni dwuczęściowy program: cz. I teoretyczna ( w formie prezentacji) oraz cz.II warsztaty-  gdzie uczniowie kl.I-III uczyli się m.in. bandażowania na wiele sposobów. Tytuł akcji „Ratuj życie bądź na szczycie”

• Tydzień Zdrowia-dzień drugi!

• W drugim dniu Tygodnia Zdrowia pod tytułem „Trzymaj Formę” odbył się III Bieg Uliczny Szkoły Podstawowej w Pełkiniach. Udział wzięło w sumie 54 uczniów. Wyniki biegu przedstawiają się następująco:

Bieg 1000 m – klasy 7, 8, 3G

27. Martyna Słoma
              28. Julia Pałczyńska
              29. Julia Motyka

WIELKIE BRAWA ZA UDZIAŁ I UKOŃCZENIE BIEGU należą się dla wszystkich uczestników!!! BRAWO WY!!!

Impreza by się nie odbyła gdyby nie sponsorzy. Dziękujemy za wspaniałe  nagrody.

• Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pełkiniach; Pan Leszek Szczybyło
              • Wójt Gminy Jarosław; Pan Roman Kałamarz
              • Hurtownia Sportowa MAAW SPOTR
              • Smaczek Bar; Pan Artur Bańka
              • Hot Wok Bistro Chińskie oraz Kebab Bar; Pan Krystian Prabucki
              • Otylya Catering; Pan Hubert Hołowaty

• TYDZIEŃ ZDROWIA

• Tydzień Zdrowia rozpoczęty :-)
              W pierwszym dniu projektu "Trzymaj Formę" uczniowie klas IV-IIIG brali udział w konkursie o zdrowym żywieniu. Całkiem nieźle im poszło .
              Jutro  w naszej szkole kolejny dzień ze zdrowiem !

• AKADEMIA Z OKAZJI 3-GO MAJA

•  Do obchodów Święta Pracy, Święta Flagi i Konstytucji 3 Maja
              w dniu 30 kwietnia uczniowie przygotowywali się już od kilku tygodni.
              Młodsi ćwiczyli śpiew piosenek patriotycznych, przygotowywali samodzielnie flagi, a także strój w barwach narodowych. Starsi uczniowie z klas: IV, V, VIII i IIIG  przygotowywali się z wiedzy o Polsce, o wybitnych Polakach, o znanych miejscach, zabytkach, by pochwalić się jak najlepszą znajomością ojczystego kraju podczas konkursu. Klasy: VI i VII przygotowywały się do stworzenia ,,Żywych obrazów” Jana Matejki, m.in. ,,Konstytucji 3 Maja”.

Działania uczniów przyczyniły się do głębszego poznania historii, geografii, literatury i sztuki polskiej, co świadczy o ich  wielkim patriotyzmie. Program stał się lekcją miłości Ojczyzny,   nawiązywał  do symboli narodowych. W tym dniu wszystkim towarzyszyły barwy narodowe. Wszyscy czuliśmy, że tworzymy jedność, gromadząc się pod biało - czerwonymi flagami,  śpiewając hymn, nosząc w sercu miłość do Ojczyzny – Polski.

• Ważna informacja!

• Informujemy, że od 10.04.2019 do 12.04.2019 ( środa-piątek) uczniowie klasy IIIG piszą egzamin gimnazjalny, natomiast od 15.04.2019 do 17.04.2019 (poniedziałek-środa) uczniowie klasy VIII piszą egzamin ósmoklasisty.
              W tym czasie nie ma zajęć lekcyjnych- są to dni wolne od zajęć dydaktycznych. W czasie tych egzaminów będzie czynna świetlica szkolna od 7:00 dla chętnych uczniów. Egzaminy będą w Sali gimnastycznej, dlatego zajęcia świetlicowe będą w oddziałach przedszkolnych lub klasopracowniach informatycznych.
              Do szkoły wracamy 24.04.2019 po Świętach Wielkanocnych.
              Życzymy wszystkim dobrego odpoczynku i Wspaniałych Świąt Wielkanocnych :-)

• OZDOBY WIELKANOCNE

• Wspaniałe ozdoby wielkanocne (zresztą jak co roku) przygotowali uczniowie klas 1-3. Wszystkie ozdoby są bardzo ładne i z pewnością pięknie przyozdobią świąteczne stoły :-)