• OZDOBY WIELKANOCNE

      • Wspaniałe ozdoby wielkanocne (zresztą jak co roku) przygotowali uczniowie klas 1-3. Wszystkie ozdoby są bardzo ładne i z pewnością pięknie przyozdobią świąteczne stoły :-)

      • Wycieczka do FABRYKI CZEKOLADY

      • Dnia 01.04.2019r. klasy 0, I-III oraz przedszkolaki odwiedziły Fabrykę Czekolady „Coco De Mer” w Rzeszowie. Uczniowie poznali niezwykłe miejsce wytwarzania ulubionego na całym świecie słodkiego przysmaku. Wszystkie dzieci wzięły udział w warsztatach, podczas których przedstawiono historię powstania czekolady. Następnie samodzielnie odlewały tabliczkę czekolady oraz dekorowały ją. Kolejnym etapem warsztatów było malowanie czekoladowych rysunków. Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni  dyplomami oraz uczestniczyli w degustacji trzech rodzajów czekolady. Podczas gdy czekoladowe dzieła dzieci chłodziły się w lodówkach, cała klasa bawiła się w centrum zabaw.

      • Wyjazd do kina Helios w Rzeszowie

      • W piątek 22 marca uczniowie klas: VI i VII wybrali się na wycieczkę do kina Helios w Rzeszowie na film pt. "Kapitan Marvel". Jednak, aby uatrakcyjnić wyjazd i doznać więcej wrażeń, postanowili podróżować pociągiem ze stacji kolejowej w Pełkiniach.

         W pochmurny, ale ciepły i bezwietrzny dzień, spacerkiem, w ciągu 30 minut pokonali pieszo trasę ze szkoły do stacji kolejowej. Następnie w pociągu Regio zajęli miejsca w przedziałach starych wagonów i cieszyli się wspólną jazdą do miejsca przeznaczenia, żartując i rozmawiając ze sobą.

        Film okazał się bardzo ciekawy. Wszyscy oglądali go jak zahipnotyzowani. Po filmie, wymieniając się wrażeniami i opiniami,  miło spędzili czas wolny w Galerii Rzeszów. Wrócili, jadąc, tym razem już nowoczesnym pociągiem z miejscami lotniczymi i znowu pokonując pieszo trasę ze stacji kolejowej do szkoły. Nikt nie narzekał, nikt się nie zmęczył, a ruch na świeżym powietrzu na pewno wpłynie na zdrowie i dobrą kondycję.

      • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W NASZEJ SZKOLE :-)

      • Na wiosnę każdy czeka z utęsknieniem. Zatem, gdy nadejdzie, należy ją odpowiednio uczcić.
       W tym roku szkolnym  Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole obchodziliśmy w sposób urozmaicony, ciekawy i kolorowy. Uczniowie młodszych klas recytowali wiosenne wierszyki i śpiewali piosenki w pięknych, kolorowych wiosennych strojach. Uczniowie starszych klas mieli za zadanie przebrać jednego z uczniów  za wiosenne zwierzątko. Na sam koniec uczennice klasy IV zaprezentowały wspaniały  pokaz gimnastyki.

       Wszystkie występy spotkały się z dużymi brawami i to było doskonałym dowodem na to, że Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole bardzo się podobał :-)

      • Wizyta w firmie YANKO i na Lotnisku w Jasionce

      • We wtorek dwunastego marca moja klasa IIIG razem z klasą 7 i 8 wybrały się na wycieczkę, aby zwiedzić fabrykę opakowań YANKO oraz lotnisko wraz ze znajdującą się tam remizą strażacką.

       Zbiórka przed naszą szkołą odbyła się o 6.50.O godzinie 7.00 po zabraniu przez wszystkich swoich miejsc w autokarze nareszcie wyruszyliśmy w drogę. Po trwającej około godziny podróży wreszcie znaleźliśmy się przed drzwiami fabryki, gdzie zostaliśmy bardzo serdecznie powitani przez przedstawicieli zakładu. Następnie wszyscy zajęliśmy miejsca we wcześnie przygotowanej sali, gdzie mieliśmy przyjemność obejrzeć prezentację, która opowiedziała nam o firmie: Co produkują? Jak to robią? Gdzie eksportują swoje towary? Te i parę innych zagadnień zostały poruszone w prezentacji, lecz to dopiero pracownicy opowiedzieli nam o tych drobnych i prawie niezauważalnych szczegółach, które niejednokrotnie są najważniejsze. Dowiedzieliśmy się także o różnych  sposobach wytworu opakowań spożywczych i przemysłowych, co było niezmiernie ciekawe. Ostatnim pytaniem, które zadałam przed zobaczeniem linii produkcyjnej było:  A skąd się wzięła nazwa YANKO?  Na to odpowiedział mi sam założyciel firmy. Jak się okazało nazwa całego zakładu wzięła się od nazwy miejscowości Jankowice i chęci eksportu na zagraniczne rynki.

                   Po tym wszystkim nadszedł czas na małą przechadzkę po fabryce i ujrzenie na własne oczy procesu produkcji. Tak więc podzieliliśmy się na trzy grupy. W trakcie kiedy jedna z grup oglądała monumentalne maszyny, dwie pozostałe raczyły się przygotowanym dla nas poczęstunkiem. Kiedy nasza wizyta w tej interesującej instytucji dobiegła końca, zostały nam wręczone drobne upominki, które zawierały słodycze, długopisy w kształcie minek, oraz okulary przeciwsłoneczne, każde w innym kolorze. Podczas podróży na lotnisko wszyscy chętnie wymieniali się owymi okularami. Kiedy dotarliśmy przed lotnisko każdy miał okulary w satysfakcjonującym go kolorze.

        Na lotnisku powitała nas sympatyczna pani przewodnik. Objaśniła nam ona zasady tam panujące. Następnie zaprowadziła nas w miejsce, gdzie zwykle przed podróżą oddajemy bagaż główny. Tam powiedziała nam wielu ciekawych sztuczkach i trikach, które pozwolą nam zaoszczędzić pieniądze. Potem nasza przewodniczka zaprowadziła nas przed małą szklaną gablotkę. W tej gablotce znajdowały się rzeczy zrobione z zagrożonych gatunków. Były tam buty, skóry, korale, muszelki i muszle.

       Później zostaliśmy zabrani na drugie piętro. Na drugim piętrze lotniska znajduje się odprawa, dlatego tam robienie zdjęć było zakazane. Potem z kolei przewodniczka zabrała nas do małej kapliczki Jana Pawła II, która także znajdowała się na lotnisku. Nasza przewodniczka opowiedziała nam o zawodach, jakie można wykonywać pracując na lotnisku. Wszystkie one potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania lotniska. Dowiedzieliśmy się także o tym, jakie pieniądze można zarabiać na każdym z tych stanowisk.

       Ostatnim i chyba najbardziej ekscytującym punktem wycieczki była remiza lotniskowej straży pożarnej. Kiedy  weszliśmy do remizy, naszym oczom ukazały się ogromne wozy strażackie o  3 m szerokości i 9 m długości. W środku remizy powitał nas szef ekipy strażackiej. Przybliżył nam on szczegóły funkcjonowania ogromnych wozów i wyjaśnił różnicę pomiędzy nimi a zwykłymi wozami. Największą różnicą oprócz gigantycznych rozmiarów były działka gaśnicze umieszczone na szczytach wysięgników. Przed zakończeniem wycieczki zrobiliśmy jeszcze parę zdjęć z nami na tle jednego z wozów.

       Na koniec raz jeszcze wsiedliśmy do autokaru i po godzinie podróży pełnej omawiania naszych przeżyć ponownie znaleźliśmy się przed szkołą. Wycieczka była niezwykle udana, pouczająca i atrakcyjna.

        

       Faustyna Kula

      • DZIEŃ KOBIET

      • Dzisiaj w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji „Dnia Kobiet”. Przedstawienie przygotowali uczniowie klasy IIIG pod czujnym okiem pana Adama Siemieniaka. W trakcie przedstawienia zaprezentowali anegdoty związane z kobietami, natomiast wybrane uczennice musiały się zmierzyć z męskimi zajęciami jak wbijanie gwoździ, wkręcanie śruby czy zawiązywanie krawata.
       Pod koniec akademii wszystkie panie zostały obdarowane pięknymi bukietami kwiatów.
       Życzymy Wszystkiego najlepszego w tym szczególnym dniu :-)


        

      • Ferie na sportowo

      • 14.02.2019r. odbył się turniej tenisa stołowego o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej w Pełkiniach. Klasyfikacja dziewcząt: 1. Natalia Krzywańska 2 Amelia Sroka . Klasyfikacja chłopców: 1. Sebastian Groch 2. Michał Duliński 3. Karol Kajder.

      • Gminny Międzyszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek.

      • "Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś,
       niech kolęduje z nami cała ziemia.."
       Już po raz drugi uczniowie z terenu naszej gminy spotkali się na Gminnym Międzyszkolnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek. W tym roku w Przeglądzie wzięło udział 32 osoby, które reprezentowały szkoły z naszej gminy. Nasze uczennice w kategorii klas I-III uplasowały się na bardzo dobrych miejscach. Miejsce II zajęła ANNA FIAŁEK uczennica kl.III, a miejsce III zajęła PAULINA FIAŁEK uczennica kl.II.

      • Spotkanie z panem Arkadiuszem

      • Uczniowie klas VI-IIIG mieli okazję spotkać się z p.Arkadiuszem Zawilińskim, który jest autorem muzyki, tekściarzem, wokalistą oraz gitarzystą. Koncertował na festiwalach w Polsce, Francji, Czechach, Słowacji jak i grywał na ulicach Amsterdamu, a dzisiaj podzielił się ze słuchaczami swoimi doświadczeniami życiowymi. Nasza młodziez z ciekawością słuchała o czym opowiadał i miejmy nadzieję, że dało im to  myślenia... Bardzo dziękujemy za miłe spotkanie :-)

      • SPOTKANIE Z POLICJĄ

      • Dzisiaj w naszej szkole odbyło się spotkanie wszystkich uczniów z policjantkami Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu. Dzieci miały okazje porozmawiać
       z policjantkami o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza nią oraz o bezpieczeństwie na zbliżających się feriach.
       Na spotkaniu z uczniami ze starszych klas, panie policjantki mówiły
       o zagrożeniach jakie czyhają w Internecie oraz o konsekwencjach zamieszczania obraźliwych wpisów czy komentarzy. Ostatnią kwestią jaką poruszyły było czym grozi picie alkoholu w tak młodym wieku oraz o stosowaniu innych używek przez młodzież takich jak dopalacze.

       Mamy nadzieję, że tego typu spotkania przyczynią się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych
       i niebezpiecznych wśród uczniów, i że pozytywnie wpłyną na ich zachowanie w szkole i poza nią.

      • Dzień Babci i Dziadka w Domu Kultury w Pełkiniach

      • 20 stycznia w Domu Kultury w Pełkiniach została zorganizowana przez uczniów, nauczycieli i rodziców Szkoły Podstawowej w Pełkiniach wspaniała uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Na ten wieczór licznie przybyli zaproszeni dostojni goście, których serdecznie i gorąco powitał dyrektor szkoły Pan Leszek Szczybyło.

       Święto Babci i Dziadka uhonorowali swoją obecnością zastępca Wójta Gminy Jarosław – Pani Elżbieta Grunt, proboszcz parafii Pełkinie – ksiądz Roman Cieśla oraz wiceprzewodniczący Rady Gminy Jarosław, a zarazem sołtys Pełkiń – Pan Dariusz Czereba.

       Dla kochanych Babć i Dziadków wnuczęta z „zerówek” i klas I – III przygotowały jasełka, recytowały wiersze, śpiewały okolicznościowe piosenki. Na zakończenie złożyły piękne życzenia i wręczyły własnoręcznie wykonane, bezcenne upominki. W ten sposób wyraziły swoja wdzięczność i miłość za ich trud i oddanie. Dziadkowie ze wzruszeniem przypatrywali się występom swoich wnucząt, nagradzając ich gromkimi brawami. Niejednemu z gości zakręciła się łza w oku, widząc i słysząc swoje ukochane „skarby” na scenie.

       Po części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni na uroczystą kolację, przygotowaną przez rodziców.
       W dalszej części programu dzieci zaprezentowały „Koncert Kolęd”, złożony z tradycyjnych pieśni
       i współczesnych pastorałek.

       Ten wyjątkowy, zimowy wieczór, pełen uśmiechu, radości i zadumy mijał w serdecznej atmosferze,
       w gwarze rozmów i wspólnym kolędowaniu. Szczęśliwe i rozpromienione twarze Babć i Dziadków ukazały, jak ważne są międzypokoleniowe spotkania i wspólne chwile spędzone z wnukami.