• Wojewódzki Przegląd Poezji i Piosenki - w hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II

      •   17 października w  Szkole Podstawowej im. Ojca Św. Jana Pawła II  w Gorzycach odbył się Wojewódzki Przegląd Poezji i Piosenki – w hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II w ramach Święta Szkoły.  Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy VIII – Klaudia Sidor.  Recytowała wiersz: ,,Ty byłeś gotowy, poszedłeś za Panem, by tam daleko kierować Watykanem”.  Gratulujemy Klaudii!

      • PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

      • „Niech wyrosną z Was tacy, którzy ku gwiazdom wzlecieć zapragną” – te słowa Janusza Korczaka towarzyszyły nam podczas dzisiejszej uroczystości pasowania na przedszkolaka.
       W tym dniu zostały nadane nazwy grupom. Tropiciele, Bystrzaki i Odkrywcy złożyli uroczyste ślubowanie, po czym zostali pasowani przez Pana dyrektora Leszka Szczybyło na przedszkolaków Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. bł. o. Michała Czartoryskiego w Pełkiniach. Po części oficjalnej przedszkolaki udały się na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się w przygotowanie tak ważnego dnia dla przedszkolaków. Dziękujemy również przewodniczącej Rady Rodziców Pani Małgorzacie Michno i wiceprzewodniczącej Pani Annie Półtorak za udział w uroczystości  i przygotowanie upominków dla wszystkich przedszkolaków.

      • PASOWANIE NA UCZNIA

      • 7 października był wyjątkowym dniem dla wszystkich uczniów kasy I. Zostali oni przyjęci w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. bł. o. Michała Czartoryskiego w Pełkiniach. Wszystkich obecnych na uroczystości powitał przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Wiktor Botwina. Następnie wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewano hymn państwowy. W dalszej części dzieci zaprezentowały okolicznościowe przedstawienie przygotowane przez Panią Joannę Chmurę oraz Dominikę Kazimierczuk. Po uroczystości ślubowania każde dziecko zostało pasowane ołówkiem na ucznia przez Pana Dyrektora Leszka Szczybyło. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki od rodziców i starszych kolegów i koleżanek.

      • DZIEŃ CHŁOPAKA W NASZEJ SZKOLE

      • Dziewczyny składają w tym szczególnym dniu najlepsze życzenia swoim kolegom z klasy. Aby uczcić ten dzień w każdej klasie przygotowano niespodzianki. Był to szczególny dzień dla całej społeczności szkolnej, który każda klasa obchodziła indywidualnie. Wszystkim Chłopakom życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego!!!

      • Wycieczka do Przemyśla!

      •   28 września klasy IV-VI uczestniczyły w wycieczce do Przemyśla.

        Po Przemyślu oprowadzała uczniów pani przewodnik, opowiadając ciekawe historie związane z dziejami  miasta.

          Oprócz tychże informacji uczniowie mieli okazję zobaczyć najważniejsze zabytki miasta.  Zwiedzili archikatedry: rzymsko-katolicką i grecko-katolicką, kościoły: św. Marii Magdaleny i klasztor oo. franciszkanów oraz oo. franciszkanów reformatów, dworzec kolejowy, wieżę zegarową – Muzeum dzwonów i fajek, wzgórze zamkowe, Kopiec Tatarski, a z niego Fort VII, Most Bramę Przemyską, pomnik-ławeczkę Józefa Szwejka, rynek i otaczające go stare kamienice. Zobaczyli również dwa  murale. Jeden - przy Rybim Placu, przedstawiający chłopca z rybą na tle dawnej synagogi i drugi - prezentujący widok na miasto od strony Sanu z przełomu  XVI/XVII w. przy ul. Serbańskiej.

        Po kilkugodzinnym zwiedzaniu miasta utrudzeni i głodni wycieczkowicze zatrzymali się w restauracji, by odpocząć i zjeść wybrany przez siebie posiłek: pizzę lub kebeb.

        Pełni emocji, wrażeń i wspomnień, z uśmiechniętymi buźkami wrócili do domów, by podzielić się informacjami i zdjęciami z wycieczki z bliskimi.

        Pogoda, jak zwykle, wygrana na loterii.!!! Słońce, słońce i jeszcze raz słońce !!!!!!!

        

      • SPRZĄTANIE ŚWIATA!

      • Dzisiaj uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata" i usunęli śmieci zalegające w okolicy. Celem akcji jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska - poczynając od zbierania śmieci, poprzez promocję i stosowanie selektywnej zbiórki odpadów po długofalowe, rozbudowane programy ekologiczne.

      • WRĘCZENIE NAGRÓD DLA NAJLEPSZYCH UCZNIÓW

      • Dzisiaj  w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Pełkiniach odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów i nagród dla najlepszych uczniów  naszej szkoły w roku szkolnym 2021/2022. Pani Wójt Gminy Jarosław Elżbieta Grunt wraz z Dyrektorem ZEAS-u  Edwardem Pączką wręczyli uczniom nagrody, natomiast rodzice otrzymali  listy gratulacyjne.

       Bardzo serdecznie wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      • DZIEŃ SPORTU I REKREACJI!

      • Już kolejny raz nasi uczniowie wzięli udział w szkolnej akcji ,,Dnia Sportu i Rekreacji”. Ten dzień miał na celu propagowanie różnych dyscyplin sportowych oraz prowadzenia aktywnego trybu życia.

       Pan Dyrektor, nauczyciele, rodzice i pracownicy szkoły przygotowali dla uczniów szereg ciekawych propozycji.

       Sportową rywalizację i zmagania uczestników rozpoczął VII Bieg Uliczny. Udział w nim wzięli przedstawiciele wszystkich klas.

       Wyniki przedstawiają się następująco:

       Kategoria A: klasy – I, II, III:

       1. miejsce - Mikołaj Barczyński

       2. miejsce – Alicja Fiałek

       3. miejsce – Aleksandra Wawro

       Kategoria B: klasy – IV, V:

       1. miejsce – Milena Michno

       2. miejsce – Alan Mazur

       3. miejsce – Nikola Ciechanowska

       Kategoria C: klasy – VI, VII, VIII:

       1. miejsce – Dawid Dyjor

       2. miejsce – Milena Kołodziej

       3. miejsce – Damian Czerniakowski

       Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

       W dalszej części odbyły się międzyklasowe konkurencje w przeciąganiu liny, wyścig w workach, ,,zbijak nogą”, tor przeszkód. W tych konkurencjach wyniki przedstawiają się następująco:

       Klasy - I, II, III:

       1. miejsce – klasa III

       2. miejsce – klasa II

       3. miejsce – klasa I

       Klasy – IV, V, VI

       1. miejsce – klasa VI

       2. miejsce – klasa V

       3. miejsce – klasa IV

       Klasy – VII, VIII

       1. miejsce – klasa VIII

       2. miejsce – klasa VII

       Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

       Dla amatorów jednośladów został przygotowany tor przeszkód, na którym popisywali się swymi akrobatycznymi umiejętnościami.

       Do miłośników sportu i wiedzy był skierowany Teleturniej Wiedzy ,,Familiada”, w którym uczestnicy musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale i błyskotliwością.

       W oddziałach przedszkolnych odbył się ,,Dzień Kropki”, czyli święto kreatywności, odwagi i zabawy.

       Wszyscy mogli korzystać z dmuchanej zjeżdżalni i zamku, które sprawiły wiele radości dzieciom młodszym i starszym.

       Uczestnikom ,,Dnia Sportu i Rekreacji” cały czas towarzyszyła wspaniała, rytmiczna muzyka. Szkolni kucharze serwowali kiełbaski z grilla oraz gorącą herbatę.

       Na zakończenie pan Dyrektor wręczył uczestnikom i zwycięzcom sportowych rozgrywek w poszczególnych kategoriach pamiątkowe dyplomy i okolicznościowe medale.

       Jak na prawdziwych sportowców przystało, nikt nie przestraszył się trochę pochmurnej i deszczowej aury. Wszyscy się świetnie bawili, a rywalizacja była zacięta, o czym się można przekonać, oglądając galerię zdjęć na szkolnym Facebooku. Zachęcamy!

      • Tworzymy Kodeks Przedszkolaka!

      • Każdy przedszkolak wie, że aby było miło i wesoło należy przestrzegać pewnych zasad. Przedszkolaki z grupy OC wraz z paniami omówiły reguły, których trzeba przestrzegać podczas pobytu w przedszkolu. Dzieci zgodziły się na wszystkie zasady i tak powstał Kodeks Przedszkolaka. Na koniec każdy odcisnął swoją rączkę jako znak akceptacji 😊

      • Narodowe czytanie

      •   Narodowe Czytanie – polska akcja społeczna, propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu. Została zapoczątkowana w 2012 roku. Akcję zapoczątkowano w 2012 roku z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w ,,Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie. Akcję zorganizował prezydent Polski Bronisław Komorowski, a pomysłodawcą była Agnieszka Celeda, dyrektor Biura Kultura – wcześniej m.in. wicedyrektor TVP Kultura.

         Pomysłodawcy pragnęli, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale by stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym.

         Publiczne czytanie ,,Pana Tadeusza” odbyło się 8 września 2012 r. w dziesiątkach miejscowości z udziałem rzesz słuchaczy. Warszawskie oficjalne czytanie epopei narodowej miało miejsce w Ogrodzie Saskim.

        

         Nasza szkoła  również przyłączyła się do  11.  edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania.

       W dniach od 5 do 9 września poszczególne klasy czytały na lekcjach języka polskiego różne ballady Adama Mickiewicza:

       klasa I, II, III, IV – balladę ,,Powrót taty”;

       klasa V – balladę ,,Pani Twardowska”;

       Klasa VI, VII – balladę ,,Świtezianka”;

       Klasa VIII – balladę ,,Lilije” i ,,Świteź”.

        

      • Uroczystość odsłonięcia muralu w szkole w Pełkiniach

      • 13 czerwca 2022 roku w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Pełkiniach odbyła się uroczystość odsłonięcia muralu poświęconego patronowi szkoły bł. o. Michałowi Czartoryskiemu. Na uroczystość zaproszeni zostali wyjątkowi goście. Wśród nich znalazły się bratanica bł. ojca Michała, pani Barbara Czartoryska oraz Irena Czartoryska – Bylicka.  Swoją obecnością uroczystość uświetnili także wójt gminy Jarosław pani Elżbieta Grunt, starosta powiatu jarosławskiego pan Stanisław Kłopot.

       Obecna była także Kompania Honorowa Wojska Polskiego, którą wystawił 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej z Jarosławia, na czele z dowódcą dywizjonu porucznikiem Serafinem Piotrem.

       Uroczystość zaszczycili także swoją obecnością: sekretarz Gminy Jarosław – Robert Turowski, skarbnik Gminy Jarosław Tomasz Głąb, dyrektor ZEAS Edward Pączka oraz wiceprzewodniczący Rady Gminy Jarosław Dariusz Czereba, radny Gminy Jarosław Krzysztof Łukasik, przewodnicząca Rady Rodziców Pani Małgorzata Michno. Wszystkich gości przywitał dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Pełkiniach Leszek Szczybyło.

       Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym celebrowaną przez przeora klasztoru dominikanów ojca Jacka Skupienia, proboszcza Romana Cieślę
       i proboszcza Henryka Pszonę.

       Następnie cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście uroczyście przeszli na plac szkolny, gdzie miało miejsce odsłonięcie muralu. Uczniowie byli świadkami przecięcia wstęgi, złożenia wieńców oraz poświęcenia muralu. Wysłuchali także okolicznościowych przemówień i uroczyście odśpiewali hymn państwowy i hymn szkoły. Po uroczystościach wszyscy przeszli do sali gimnastycznej, gdzie miała miejsce akademia poświęcona patronowi szkoły przygotowaną przez Panią Lucynę Węgrzyn i Panią Annę Sołtys. Tekst przedstawienia  koncentrował się na postaci Michała Czartoryskiego urodzonego w Pełkiniach w 1897 roku. Przedstawiał jego dzieciństwo, czas nauki i studiów inżynierskich, lata I wojny światowej, podczas której przyszły męczennik był żołnierzem oraz historię powołania i pracy w zakonie dominikanów. W końcu ukazywał jego śmierć podczas powstania warszawskiego we wrześniu 1944 roku. Ojciec Michał Czartoryski został beatyfikowany 13 czerwca 1999 roku wraz ze 107 męczennikami II wojny światowej. Patronem szkoły w Pełkiniach jest od
       5 sierpnia 2005 roku.

       Mural znajdujący się na wprost głównego wejścia do szkoły jest dość duży. W jego centralnej części znajduje się postać patrona. W tle przedstawiono ruiny Warszawy. Po bokach znajdują się logo Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Pełkiniach i logo Gminy Jarosław. Wszystkie elementy połączone są biało – czerwoną flagą. Pod nią znajduje się napis: „Nasz rodak – architekt, żołnierz, dominikanin, męczennik bł. o. Michał Czartoryski”. Autorką i wykonawczynią projektu jest absolwentka szkoły w Pełkiniach Wiktoria Matwij. Młodą artystkę w realizacji tego przedsięwzięcia wspierał ojciec, pan Ryszard Matwij.

       Od teraz uczniowie  szkoły w Pełkiniach codziennie wchodząc i wychodząc
       z budynku, będą spoglądać na mural, którego zadaniem jest przypominać o wartościach jakie przekazuje postać patrona. Te wartości to Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka.