• Uroczystość odsłonięcia muralu w szkole w Pełkiniach

      • 13 czerwca 2022 roku w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Pełkiniach odbyła się uroczystość odsłonięcia muralu poświęconego patronowi szkoły bł. o. Michałowi Czartoryskiemu. Na uroczystość zaproszeni zostali wyjątkowi goście. Wśród nich znalazły się bratanica bł. ojca Michała, pani Barbara Czartoryska oraz Irena Czartoryska – Bylicka.  Swoją obecnością uroczystość uświetnili także wójt gminy Jarosław pani Elżbieta Grunt, starosta powiatu jarosławskiego pan Stanisław Kłopot.

       Obecna była także Kompania Honorowa Wojska Polskiego, którą wystawił 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej z Jarosławia, na czele z dowódcą dywizjonu porucznikiem Serafinem Piotrem.

       Uroczystość zaszczycili także swoją obecnością: sekretarz Gminy Jarosław – Robert Turowski, skarbnik Gminy Jarosław Tomasz Głąb, dyrektor ZEAS Edward Pączka oraz wiceprzewodniczący Rady Gminy Jarosław Dariusz Czereba, radny Gminy Jarosław Krzysztof Łukasik, przewodnicząca Rady Rodziców Pani Małgorzata Michno. Wszystkich gości przywitał dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Pełkiniach Leszek Szczybyło.

       Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym celebrowaną przez przeora klasztoru dominikanów ojca Jacka Skupienia, proboszcza Romana Cieślę
       i proboszcza Henryka Pszonę.

       Następnie cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście uroczyście przeszli na plac szkolny, gdzie miało miejsce odsłonięcie muralu. Uczniowie byli świadkami przecięcia wstęgi, złożenia wieńców oraz poświęcenia muralu. Wysłuchali także okolicznościowych przemówień i uroczyście odśpiewali hymn państwowy i hymn szkoły. Po uroczystościach wszyscy przeszli do sali gimnastycznej, gdzie miała miejsce akademia poświęcona patronowi szkoły przygotowaną przez Panią Lucynę Węgrzyn i Panią Annę Sołtys. Tekst przedstawienia  koncentrował się na postaci Michała Czartoryskiego urodzonego w Pełkiniach w 1897 roku. Przedstawiał jego dzieciństwo, czas nauki i studiów inżynierskich, lata I wojny światowej, podczas której przyszły męczennik był żołnierzem oraz historię powołania i pracy w zakonie dominikanów. W końcu ukazywał jego śmierć podczas powstania warszawskiego we wrześniu 1944 roku. Ojciec Michał Czartoryski został beatyfikowany 13 czerwca 1999 roku wraz ze 107 męczennikami II wojny światowej. Patronem szkoły w Pełkiniach jest od
       5 sierpnia 2005 roku.

       Mural znajdujący się na wprost głównego wejścia do szkoły jest dość duży. W jego centralnej części znajduje się postać patrona. W tle przedstawiono ruiny Warszawy. Po bokach znajdują się logo Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Pełkiniach i logo Gminy Jarosław. Wszystkie elementy połączone są biało – czerwoną flagą. Pod nią znajduje się napis: „Nasz rodak – architekt, żołnierz, dominikanin, męczennik bł. o. Michał Czartoryski”. Autorką i wykonawczynią projektu jest absolwentka szkoły w Pełkiniach Wiktoria Matwij. Młodą artystkę w realizacji tego przedsięwzięcia wspierał ojciec, pan Ryszard Matwij.

       Od teraz uczniowie  szkoły w Pełkiniach codziennie wchodząc i wychodząc
       z budynku, będą spoglądać na mural, którego zadaniem jest przypominać o wartościach jakie przekazuje postać patrona. Te wartości to Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka.  

      • DZIEŃ DZIECKA :-)

      • Dzień Dziecka w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Pełkiniach upłynął w atmosferze radości, śmiechu i beztroski! Nie brakowało też sportowych zmagań i rywalizacji oraz różnych konkursówi zabaw na świeżych powietrzu. Na  każde dziecko, w tym dniu, czekała jakaś nagroda lub niespodzianka.

          Święto Dzieci rozpoczęło się od złożenia serdecznych życzeń wszystkim uczniom przez pana dyrektora Leszka Szczybyło. Następnie odbył się już VI Bieg Uliczny, w którym uczestniczyli ochotnicy z poszczególnych klas, a pozostali uczniowie im zaciekle kibicowali. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy. Kolejną konkurencją był Konkurs wiedzy o Polsce. Przedstawiciele klas IV – VIII, podzieleni na grupy, musieli wykazać się wiedzą na temat znanych Polaków, ważnych miejsc oraz wydarzeń.  Zwycięzcy w nagrodę otrzymali słodycze.

         W dalszej części uczniowie klas starszych wzięli udział w konkursie ,,Jeden z dziesięciu”,
       w którym musieli wykazać się wiadomościami z różnych dziedzin życia. Oni również otrzymali
       w nagrodę słodycze.

          Z kolei na boisku sportowym chłopcy rozgrywali mecze piłki nożnej, a uczniowie klas młodszych rywalizowali między sobą, pokonując rowerowy tor przeszkód, który wzbudzał w nich mnóstwo pozytywnych emocji. Popisywali się też w jeździe na hulajnodze i i deskorolce. W tym czasie przedszkolaki bawiły się na dmuchanej zjeżdżalni, malowały  twarze, tańczyły w rytm muzyki, bawiły się z kolorową chustą, tworzyły kolorową kredą własne rysunki na boisku.

         Dmuchana zjeżdżalnia bardzo przyciągała uwagę dzieci. Każdy mógł na niej sprawdzić swoje umiejętności wspinaczki i jazdy w dół. Bardzo atrakcyjny okazał się kącik fotograficzny i mini przebieralnia. Tutaj swoją kreatywność wykazywali ci, którzy choć przez chwilę pragnęli stać się kolejarzami, góralami, księżniczkami, kotkami, lisami itp.

         W przerwach pomiędzy zabawami był czas na rozmowy i smaczny posiłek, czyli grillowane kiełbaski, kebab, sałatka ogórkowo-pomidorowa, bułeczki, chleb, herbata i woda. Na zakończenie pan dyrektor podarował każdemu dziecku nagrodę-niespodziankę. Młodsze dzieci otrzymały latające dyski  i pistolety do baniek mydlanych, a starsze  zestawy rakiet do badmintona.

          Cóż trzeba więcej, by w miłej atmosferze i wśród przyjaciół spędzić czas? Oczywiście, dobrej pogody!!! I ona nam również dopisała! Było pięknie, ciepło i  spokojnie!

       Składamy serdeczne podziękowania za wsparcie organizacji Dnia Dziecka następującym osobom
       i instytucjom:

       1. Rada Rodziców przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Pełkiniach
       2. Krynicki Recykling – Dorota Boruta
       3. Sokołów S.A – Leszek Wybraniec
       4. San Pajda
       5. Maaw- Sport
       6. Smaczek Bar – Artur Bańka
       7. Ks. Proboszcz Henryk Pszona
      • Nagłówek

      • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

       Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.