• Konkurs "Szkolny Mistrz Ortografii" rozstrzygnięty !

            • I miejsce zajęła Natalia Kulpa z klasy VII. Drugie miejsce zajął Maciej Kozdrowicki z klasy VIII i trzecie miejsce zajął Dawid Krawiec, również z klasy VIII. Serdecznie gratulujemy :-)

              Jak co dzień wstałem o siódmej. Na śniadanie spożyłem chleb graham z rzodkiewką i wypiłem gorzką herbatę. Później szybko umyłem zęby, włożyłem ubranie i poszedłem do szkoły. Nie myślałem, że będzie to niesamowity dzień i spotka mnie arcyciekawa przygoda. Podczas długiej przerwy do Szkoły Podstawowej im. bł. o. Michała Czartoryskiego w Pełkiniach przybyła Hiacynta Strzelecka, najwyższa kobieta świata. Oświadczyła, że jest dwudziestojednoletnią wicehrabiną i zażądała gorącego słodkiego naparu z dzikiej róży. Mężczyzna, który jej towarzyszył, przedstawił się jako lokaj Jerzy Hubert Wójcicki. Był malutki i przygnębiony. Wszedłszy do budynku, rozejrzał się ponuro i ni stad, ni z zowąd ryknął płaczem. Patrzyliśmy zażenowani na olbrzymkę - arystokratkę, która haftowaną chusteczką ocierała mu łzy. W szkole huczało. Młodzież podziwiała nietuzinkowego fiata niezwykłej blondwłosej damy, dzieci głaskały jej psy: dwa charty, jamnika i buldoga francuskiego. Pan dyrektor wybiegł na powitanie i zarządził zorganizowanie akademii. Samorząd, chcąc nie chcąc, zabrał się do pracy. Tymczasem dama w pokoju nauczycielskim, siedząc na brzeżku krzesła, piła ziółka z jasnoniebieskiej filiżanki i jadła owocowe przekąski. Była piękna i brzydka jednocześnie. Na szyi miała kolię z diamentów, na ręce bransoletę z rubinów. Jej suknia była biało-czarna z brązowymi frędzlami. Przez otwarte na oścież drzwi oglądaliśmy ją wzdłuż i wszerz i, tłumiąc chichot, próbowaliśmy sfilmować. Zjadłszy porzeczki, borówki i jeżyny, wstała, wyprężyła się i zeszła na dół. Nagle, zupełnie znienacka, głośno krzyknęła, bo zauważyła brak brylantowej kolii. Ta zuchwała kradzież był naprawdę niebywała. Nikt z nas nie mógłby przecież tego zrobić. Dama histeryzowała, więc wszyscy zaczęliśmy szukać zaginionej biżuterii. Choć bardzo się staraliśmy, nic nie mogliśmy znaleźć. Panował harmider, a lokaj Jerzy gdzieś czmychnął. Sytuację uratował pan Michał, który przyniósł znalezioną przypadkiem szkatułkę z klejnotami. Dama zabrała swój skarb i wsadziwszy psy do wnętrza samochodu, obrażona odjechała. Nie wiadomo jak diamenty zniknęły i skąd wzięły się w skrzynce. Na pewno za sprawą magii, przynajmniej taka jest nasza hipoteza. Po tym zdarzeniu w szkole znów zapanowała harmonia. Pan dyrektor wrócił do pracy przy biurku. My wróciliśmy na lekcje chemii, fizyki i geografii uczyć się o komórkach, prądach i przylądkach. Nazajutrz pomyślałem sobie, że gdybym to ja znalazł kosztowności, byłbym bohaterem.

            • Dumni ze swojej Ojczyzny!

            •     8 listopada uczniowie, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej im. bł. o. Michała Czartoryskiego w Pełkiniach oddali cześć i hołd symbolom narodowym z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

                 W tym dniu o godz. 11:11 cała społeczność szkolna, w galowych strojach i z przypiętymi kotylionami na sercu, zebrała się na sali gimnastycznej, by w obecności pocztu sztandarowego szkoły, godła i flagi zaśpiewać hymn Polski. Temu podniosłemu wydarzeniu towarzyszyły uczucia dumy i wzruszenia wszystkich zebranych.

                 W dalszej części uroczystości uczniowie z klasy siódmej i ósmej zaprezentowali piękną inscenizację, w której przedstawili ważniejsze wydarzenia, które doprowadziły do upadku naszego kraju, a następnie walki o niepodległość.

                 Główną ideą widowiska było twierdzenie: ,,mimo iż Polska zniknęła z map Europy na 123 lata, to Polacy zawsze nosili ją w swoich sercach i umysłach”. Determinacja i miłość  Ojczyzny przez  Polaków doprowadziła w końcu  do jej wielkiego powrotu na mapy Europy w 1918 r.

                Dlatego dziś jesteśmy dumni, że jesteśmy Polakami i na przestrzeni dziejów nigdy nie zapomnieliśmy i nie wyrzekliśmy się swoich polskich korzeni.

               

            • Wszystkich Świętych

            • Wszystkich Świętych to szczególny dzień. W tym dniu Polacy odwiedzają cmentarze, aby ozdobić kwiatami groby swoich bliskich i zapalić znicze. Jak co roku, uczniowie Szkoły Podstawowej w Pełkiniach zadbali o groby żołnierzy, walczących podczas I wojny światowej oraz groby jeńców radzieckich, zamordowanych podczas II wojny światowej w obozach Pełkinie i Wólka Pełkińska. Groby te znajdują się na cmentarzu parafialnym w Pełkiniach.

              Dzięki takim akcjom uczymy młodzież szacunku do tradycji, bo przecież od dziecka chodzimy sprzątać groby naszych rodzin. Opieka nad grobami to przede wszystkim odświeżanie pamięci o zmarłych i coś, co możemy dać zmarłym od siebie.

               

            • Otwarcie nowej biblioteki

            •  

                 29 października w naszej szkole nastąpiło, długo oczekiwane przez uczniów, nauczycieli oraz rodziców, otwarcie nowej biblioteki i po raz pierwszy w dziejach szkoły – czytelni.

                Uroczystego przecięcia wstęgi w obecności najmłodszych uczniów dokonali: Dyrektor Szkoły Pan Leszek Szczybyło, bibliotekarka Lucyna Węgrzyn oraz przewodnicząca samorządu uczniowskiego Katarzyna Rogoża.

                 Obecnie biblioteka wraz z czytelnią będą mieścić się na piętrze szkoły w dwóch salach po dawnej ,,zerówce”. Biblioteka zyskała dużo przestrzeni. W jednym pomieszczeniu znajdują się regały z książkami, a w drugim czytelnia. Jest kolorowo i przestrzennie.

                Uczniowie będą mogli  poczuć ,,klimat prawdziwej biblioteki”, swobodnie podchodzić do regałów z książkami, przeglądać je i samodzielnie wybierać książki do czytania.

                W czytelni zaś znajdują się regały ze zbiorami podręcznymi, czasopisma młodzieżowe i popularnonaukowe, z których będzie można skorzystać, siedząc przy kolorowych stolikach w kształcie bananów.

                Do nowej biblioteki szkoła zakupiła również kilkadziesiąt nowych książek. Znalazły się wśród nich bajki, baśnie i legendy dla młodszych dzieci oraz książki o tematyce młodzieżowej dla starszych. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie ulubioną książkę dla siebie.

                Otwarcie nowej biblioteki zostało połączone z akcją: ,,Cała Polska czyta dzieciom”.
              W ramach tejże akcji, już w nowej czytelni, Dyrektor szkoły i nauczyciele czytali  uczniom
              z ,,zerówki”, klasy pierwszej, drugiej i trzeciej legendy polskie oraz baśnie. Uczestnikom akcji towarzyszyła miła i przyjazna  atmosfera, a niezapomniane wrażenia pozostaną na długo w pamięci.

                Wszystkim czytelnikom życzymy udanych wyborów książek!

               

            • Teatr Każdej Sztuki

            •  Uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć bajkę Marii Konopnickiej "O Strasznym Smoku i Dzielnym Szewczyku, Przepięknej Królewnie i Królu Gwoździku". Bajkę przedstawił "Teatr Każdej Sztuki".  Aktorzy zaprezentowali uczniom piękno klasycznego teatru kukiełkowego. Spektakl zachwycił przepiękną scenografią, wspaniałymi lalkami oraz kulturą słowa, którą posługiwały się baśniowe postacie. Pełne humoru dialogi, oprawa muzyczna i szybka akcja przyciągały uwagę dzieci.

            • Zajęcia z rytmiki

            • W obecnym roku szkolnym są prowadzone zajęcia z rytmiki. Zajęcia te pozwalają wykształcić u dzieci koordynację ruchową poprzez ćwiczenia fizyczne w połączeniu z bodźcami dźwiękowymi. Łączą w sobie taniec, śpiew, rytmikę, grę na instrumentach, improwizację instrumentalną i ruchową. Dzieci zyskują umiejętność pracy w grupie, grają na prostych instrumentach muzycznych. Tym samym mają kontakt z muzyką na żywo i dzięki temu rozwijają słuch oraz pamięć muzyczną. Zajęcia odbywają się w grupach 3,5 i 6 latków. Prowadzi je pan Bartłomiej Kiper.

            • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

            • Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Światowym  Dniu Tabliczki Mnożenia.  To wielkie  szkolne wydarzenie zintegrowało społeczność szkolną, rodziców i mieszkańców Pełkiń. Najpierw, podczas tygodnia przygotowań, dzieci przypominały sobie tabliczkę mnożenia w trakcie zabaw: „Hasło dnia”, a 4 października 2019  sprawdzali znajomość „tabliczkowej wiedzy” u starszych kolegów i dorosłych podczas egzaminów, które przeprowadzone  zostały w szkole i na terenie wioski. Zabawy i konkursy dostarczyły wszystkim niezapomnianych emocji.

            • ZAWODY SPORTOWE

            • Nasi uczniowie chętnie biorą udział w zawodach sportowych i zajmują w nich wysokie miejsca. Oto wyniki naszych najlepszych sportowców.

              Indywidualne Mistrzostwa Szkolne w Lekkoatletyce Dzieci

              19.09.2019- zawody powiatowe w Pruchniku

              I miejsce- Milena Kołodziej-bieg na 600m

              I miejsce- Olga Krzywańska- skok wzwyż

              20.09.2019- zawody powiatowe w Pruchniku

              II miejsce- Daniel Szylar-skok wzwyż-140cm

              III miejsce- Katarzyna Rogoża-skok wzwyż 134 cm

              24.09.2019- Zawody Wojewódzkie w Rzeszowie

              V miejsce- Milena Kołodziej-bieg na 600m

              VII miejsce-Olga Krzywańska-skok wzwyż

              SERDECZNIE GRATULUJEMY :-)

            • PASOWANIE NA PIERWSZOKLASISTĘ

            • Dzisiaj w naszej szkole odbyła się niezwykła uroczystość - Pasowanie na Ucznia. Dzieci z klasy pierwszej przygotowywały się do tej uroczystości od początku roku szkolnego pod okiem swojej wychowawczyni Pani Joanny Chmury. Uczyły się dzielnie wierszy, podstaw matematyki, piosenek. Wytrwale ćwiczyły podczas prób. Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy IV. Po zakończeniu części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali: być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pan Dyrektor Leszek Szczybyło dokonał symbolicznego pasowania na ucznia. Był to niezwykły moment dla uczniów oraz ich rodziców. Na zakończenie uczniowie otrzymali małe upominki i wspólnie z rodzicami pozowali do pamiątkowych zdjęć.
              Z pewnością ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci :-)

            • WAWRZYNEK 2019

            • Uczniowie z klasy drugiej i trzeciej uczestniczyli w eliminacjach do konkursu recytatorskiego wierszy o jesieni "WAWRZYNEK 2019". Naszą szkołę w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki będą reprezentowały dwie uczennice: Zuzanna Malec i Julia Pałczyńska. Zwyciężczyniom gratulujemy i życzymy powodzenia.

            • Międzynarodowy Dzień Muzyki

            • Międzynarodowy Dzień Muzyki, zainicjowany przez Yehudi Menuhina, Prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki, działającej pod egidą organizacji UNESCO, obchodzony jest na całym świecie od roku 1975 w dniu 1 października. Głównym celem tego święta jest przedstawienie muzyki w taki sposób, by była kojarzona jako dobro ludzkości oraz promocja muzyków jako tych, którzy tworzą piękno muzyki.