• Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

• „Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie”. – Janusz Korczak

20 listopada to szczególny dzień – rocznica uchwalenia „Konwencji o prawach dziecka”. Jest to najważniejszy dokument dotyczący praw dziecka uchwalony w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowany przez Polskę w 1991 roku. Natomiast w 2014 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę o ustanowieniu Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. W tym dniu uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Na lekcjach plastyki oraz zajęciach z wychowawcami uczniowie i przedszkolaki rozmawiali dziś o prawach dziecka. Wśród wymienianych praw, najczęściej pojawiało się prawo do zabawy

W naszej szkole na co dzień respektowane są wszystkie prawa dziecka, miedzy innymi:

prawo do nauki,

prawo do rozwoju,

prawo do wyrażania własnych poglądów,

prawo do wypoczynku i czasu wolnego,

prawo do korzystania z dóbr kultury.

W tak ważnym dla wszystkich dzieci dniu Pan Dyrektor zapewnił uczniom i przedszkolakom niesamowitą okazję do zabawy. Na fotorelacji możemy zobaczyć, jak świetnie się bawiliśmy obchodząc Dzień Praw Dziecka, a w szczególności prawo do zabawy :-)

• XIII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

• Akcja ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA jest wielkim szkolnym wydarzeniem. Nasza szkoła jak co roku wzięła w niej udział. W tym roku do akcji zgłosiło się już 7412 szkół. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Dzisiaj uczniowie naszej szkoły stali się egzaminatorami i sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia przez kolegów oraz dorosłych, następnie wszyscy sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia uczestnicząc w egzamin online.

• Międzynarodowy Dzień Tolerancji

• 16 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Święto to ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. Po tym wydarzeniu kraje członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji. Artykuł I „Deklaracji Zasad Tolerancji” brzmi: „Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”. W tym dniu zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie klas starszych rozmawiali o tym, czym jest tolerancja i w jaki sposób można ją okazywać innym. Każdy pomysł został zapisany i umieszony w „Księdze Tolerancji” . Podczas zajęć z wychowawcami, uczniowie wykonali piękne plakaty promujące postawę akceptacji i szacunku dla drugiego człowieka. Pamiętajmy, że jesteśmy różni, lecz równie ważni. Uczmy się tolerancji wobec różnorodności, bo to one sprawiają, że świat staje się ciekawy.