Skansen

Zbiory pana Władysława Chajki

        

    Przy Szkole Podstawowej w Pełkiniach zgromadzono zbiory narzędzi, urządzeń, maszyn i innych przedmiotów używanych w przeszłości przez mieszkańców Pełkiń i okolic. Urządzono także specjalną izbę, w której zgromadzono meble jakie kiedyś były używane w domach mieszkańców Pełkiń. Wszystkie te przedmioty zostały zgromadzone, odrestaurowane przez mieszkańca Pełkiń, działacza społecznego i twórcę ludowego, Pana Władysława Chajkę. 

 

   Pan Władysław Chajko przekazał swoje zbiory pod opiekę naszej szkoły. Dołączył do nich swoje spisane wspomnienia i monografię wsi Pełkinie, a także kolekcję własnoręcznie wykonanych rzeźb i własnoręcznie wykonany plan wsi z okresu sprzed II wojny światowej.

 

            

 

 Pan Władysław chętnie spotyka się z uczniami naszej szkoły i opowiada im o zgromadzonych przedmiotach, o dawnych dziejach i o wieloletnim gromadzeniu swoich zbiorów. 

       

Zbiorom towarzyszą tablice informujące o miejscach skąd pochodzą. Uczniowie mogą stwierdzić, że dany przedmiot był używany przez jego przodków. Mogą również zobaczyć jak wyglądało kiedyś miejsce gdzie obecnie mieszkają.

 

   Zbiory są udostępniane nieodpłatnie również wycieczkom z innych szkół.

 

                                    Zachęcamy do zwiedzania.   

 

 

T

o

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. bł. o. Michała Czartoryskiego w Pełkiniach
    Pełkinie 198
    37-511 Wólka Pełkińska
  • 16 621 26 08

Galeria zdjęć