• Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

            • „Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie”. – Janusz Korczak

              20 listopada to szczególny dzień – rocznica uchwalenia „Konwencji o prawach dziecka”. Jest to najważniejszy dokument dotyczący praw dziecka uchwalony w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowany przez Polskę w 1991 roku. Natomiast w 2014 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę o ustanowieniu Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. W tym dniu uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Na lekcjach plastyki oraz zajęciach z wychowawcami uczniowie i przedszkolaki rozmawiali dziś o prawach dziecka. Wśród wymienianych praw, najczęściej pojawiało się prawo do zabawy

              W naszej szkole na co dzień respektowane są wszystkie prawa dziecka, miedzy innymi:

              prawo do nauki,

              prawo do rozwoju,

              prawo do wyrażania własnych poglądów,

              prawo do wypoczynku i czasu wolnego,

              prawo do korzystania z dóbr kultury.

              W tak ważnym dla wszystkich dzieci dniu Pan Dyrektor zapewnił uczniom i przedszkolakom niesamowitą okazję do zabawy. Na fotorelacji możemy zobaczyć, jak świetnie się bawiliśmy obchodząc Dzień Praw Dziecka, a w szczególności prawo do zabawy :-)

            • XIII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

            • Akcja ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA jest wielkim szkolnym wydarzeniem. Nasza szkoła jak co roku wzięła w niej udział. W tym roku do akcji zgłosiło się już 7412 szkół. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Dzisiaj uczniowie naszej szkoły stali się egzaminatorami i sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia przez kolegów oraz dorosłych, następnie wszyscy sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia uczestnicząc w egzamin online.

            • Międzynarodowy Dzień Tolerancji

            • 16 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Święto to ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. Po tym wydarzeniu kraje członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji. Artykuł I „Deklaracji Zasad Tolerancji” brzmi: „Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”. W tym dniu zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie klas starszych rozmawiali o tym, czym jest tolerancja i w jaki sposób można ją okazywać innym. Każdy pomysł został zapisany i umieszony w „Księdze Tolerancji” . Podczas zajęć z wychowawcami, uczniowie wykonali piękne plakaty promujące postawę akceptacji i szacunku dla drugiego człowieka. Pamiętajmy, że jesteśmy różni, lecz równie ważni. Uczmy się tolerancji wobec różnorodności, bo to one sprawiają, że świat staje się ciekawy.

            • WYCIECZKA W GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE

            • W dniach 26 – 27 października 2023 roku uczniowie klas 4-8 wzięli udział w dwudniowej wycieczce w Góry Świętokrzyskie w ramach programu „Poznaj Polskę”. Pierwszego dnia uczestnicy zwiedzili Jaskinię Raj , jedną z najbardziej znanych atrakcji Gór Świętokrzyskich. Wszystkich zachwyciła przepiękna szata naciekowa ze skupiskami stalaktytów. Następnie pod okiem pani przewodnik zwiedzili Zamek Królewski w Chęcinach - średniowieczną warownię, która została wybudowana na początku XIV w. Uczniowie mogli podziwiać panoramę okolicy z wież widokowych .Drugi dzień rozpoczął się od pieszej wyprawy na Gołoborze i Święty Krzyż, gdzie znajduje się BAZYLIKA MNIEJSZA PW. TRÓJCY ŚWIĘTEJ I SANKTUARIUM RELIKWII DRZEWA KRZYŻA ŚWIĘTEGO.

              Ostatnim punkiem wycieczki było zwiedzanie ruin zamku Krzyżtopór , rezydencji pałacowej powstałej w latach 1621–1644 otoczonej fortyfikacjami bastionowymi położonej w miejscowości Ujazd. Wszyscy trochę zmęczeni, ale w doskonałych humorach bezpiecznie wrócili do domu.

            • Święto Edukacji Narodowej

            • Dzień Edukacji Narodowej, popularnie nazywany Dniem Nauczyciela, stał się okazją, by podziękować naszym Kochanym Nauczycielom za przekazywanie dzieciom i młodzieży wiedzy, za wkład w wychowanie kolejnych pokoleń oraz wszystkim pracownikom szkoły za ich codzienną, trudną pracę, by uczniowie mogli mieć zapewnione jak najlepsze warunki do nauki. Ten dzień stał się dniem radości, życzeń, kwiatów i okolicznościowych upominków. Formą podziękowania dla pedagogów i pracowników szkoły był również towarzyszący uroczystości występ artystyczny. Uczniowie klasy szóstej i siódmej pragnęli wyrazić w imieniu całej społeczności szkolnej uczniowską wdzięczność, przygotowując okolicznościową akademię, na którą złożyły się wiersze, piosenki oraz inscenizacja. Dzisiaj wszystkie dzieci i młodzież mogą zdobywać wiedzę w szkole, ale nie zawsze tak bywało. Dlatego inscenizacja pt.: ,,Nawojka" przypomniała wszystkim dawne czasy, gdy dziewczęta nie mogły studiować. Wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły dziękujemy za pracę oraz życzymy wszelkiej pomyślności i sukcesów!

               

            • POMOC DLA KACPRA!!!

            • SZANOWNI PAŃSTWO!

              UCZEŃ NASZEJ SZKOŁY ULEGŁ POWAŻNEMU WYPADKOWI I OBECNIE WYMAGA KOSZTOWNEJ REHABILITACJI.  ZWRACAMY SIĘ DO WSZYSTKICH PAŃSTWA O WIELKICH , GORĄCYCH I SZLECHETMYCH SERCACH O WSPARCIE FINANSOWE.

              PODARUJMY KACPROWI ZDROWIE!!!

            • STYPENDIA NAUKOWE

            • Pani Wójt Elżbieta Grunt oraz Dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół pan Edward Pączka wręczyli stypendia naukowe najlepszym uczniom naszej szkoły. Serdecznie gratulujemy!

            • ROBOTYKA

            • Robotyka w naszej szkole.

              W dobie rozwoju technologii informatycznej umiejętność konstruowania robotów oraz ich programowania staje się cenną umiejętnością. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów, pragnących rozwijać się w tej dziedzinie, od września w naszej szkole odbywają się darmowe zajęcia robotyki dla klas I-III.

              Zajęcia prowadzone są przez Pana Artura Filara dwa razy w tygodniu w grupach tj. klasa I i część klasy drugiej oraz druga grupa cześć klasy drugiej z klasą III. Głównym celem jest stymulowanie rozwoju sprawności manualnej i intelektualnej dzieci poprzez wdrażanie ich do pracy w zespołach metodą projektów wg zasad: rozpocznij, zbuduj, rozwiąż, zastosuj. Uczestnicy pracują indywidualnie i grupowo mając do dyspozycji zestawy edukacyjne LEGO EDUCATION SPIKE , roboty edukacyjne DOC. Uczniowie uczą się podstaw programowania, przy okazji realizując tematy przyrodnicze i techniczne. Biorąc pod uwagę możliwości uczniów poziom zaawansowania w zakresie konstruowania i programowania robotów, będzie co roku podwyższany.

               

            • SPRZĄTANIE ŚWIATA

            • Dzisiaj uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata" i usunęli śmieci zalegające w okolicy. Celem akcji jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska - poczynając od zbierania śmieci, poprzez promocję i stosowanie selektywnej zbiórki odpadów po długofalowe, rozbudowane programy ekologiczne.

            • Dzień Sportu!

            • „Sport ma moc zmieniania świata. Ma moc inspirującą, rzadką moc jednoczenia ludzi…”

              – John Carlin

              Trzynastego września uczniowie naszej szkoły mogli poczuć tę niesamowitą moc, bowiem obchodziliśmy Dzień Sportu. Głównym celem tego wydarzenia było zachęcenie dzieci i młodzieży do aktywności fizycznej oraz integracja społeczności szkolnej. Jednakże ważnym aspektem tego przedsięwzięcia było również kształtowanie wśród uczniów postaw prozdrowotnych  oraz budowanie poczucia własnej wartości poprzez zdrową rywalizację i współzawodnictwo.

              Wszyscy chętni mieli okazję wziąć udział w kolejnym, już VIII biegu ulicznym organizowanym przez naszą szkołę. Można było także spróbować swoich sił pokonując arcytrudny tor przeszkód wybranym przez siebie pojazdem. Swoją gratkę mieli również miłośnicy piłki nożnej, którzy rozegrali wspaniały turniej. Wiele uśmiechu i pozytywnych emocji dały wszystkim zawody w przeciąganiu liny. W tak ważnym dniu, nie mogliśmy zapomnieć o naszych wspaniałych przedszkolakach, którzy tak jak ich starsi koledzy, cieszyli się sportem uczestnicząc w rozmaitych zajęciach ruchowych.

              Moc radości sprawiły harce na dmuchanym placu zabaw, który był jedną z największych atrakcji. Po tak intensywnym wysiłku fizycznym, każdy mógł posilić się kiełbasą z grilla i skosztować waty cukrowej. W murach szkoły można było odpocząć przy wykonywaniu prac plastycznych lub modelując balonowe zwierzęta.

              Dzień Sportu nie odbyłoby się bez naszych wspaniałych sponsorów. Gorące podziękowania kierujemy w stronę firmy Sibelco, którą reprezentowały panie Dorota Boruta i Dominika Tkocz. Dzięki ich hojności każdy z uczestników biegu ulicznego otrzymał medal a jego zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych odebrali wspaniałe nagrody. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

            • NARODOWE CZYTANIE

            •   Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna, propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu. Akcja ta została zapoczątkowana w 2012 r. z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w ,,Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie. W bieżącym roku odbywa się już 12. edycja Narodowego Czytania. Na lekturę akcji czytelniczej została wybrana powieść Elizy Orzeszkowej ,,Nad Niemnem”. Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami również dołączyli do tego wielkiego  wydarzenia kulturalnego, promującego czytelnictwo oraz klasykę polskiej literatury, odczytując fragmenty powieści, m.in. ,,Legendę o Janie i Cecylii”.

                Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Narodowego Czytania w naszej szkole.

               

            • ROK SZKOLNY 2023/2024

            • Czwarty września był w naszej szkole dniem szczególnym i uroczystym. Zainaugurowano nowy rok szkolny 2023/2024. Na uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego zgromadzili się uczniowie, nauczyciele i rodzice. Uroczystość rozpoczęła się okolicznościowym przemówieniem pana dyrektora. Po zakończeniu uroczystości, nastąpiły pierwsze powakacyjne spotkania z wychowawcami.
              Tego dnia pożegnaliśmy  panią  Dorotę Wotę, wieloletnią pracownicę szkoły,  która  odeszła na zasłużoną emeryturę. Z uśmiechem wykonywała swoje obowiązki dbając o czystość w naszej szkole. Swoją pracę wykonywała z wielką odpowiedzialnością i zaangażowaniem służąc drugiemu człowiekowi. Pani Doroto, życzymy zdrowia, szczęścia oraz powodzenia  i zapraszamy w odwiedziny. Drzwi szkoły i naszych serc są dla Pani zawsze otwarte.
              W nowym roku szkolnym życzymy wielu sukcesów wszystkim uczniom,  nauczycielom i rodzicom.

            • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

            • Drodzy uczniowie życzymy Wam bezpiecznych i słonecznych wakacji, interesujących podróży, niezapomnianych wrażeń, uśmiechu na co dzień oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.
              Do zobaczenia w nowym roku szkolnym!

            • Wycieczka przedszkolaków do „Kresowej Osady” w Baszni Dolnej!

            • W dniu 22.06.2023r. dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z nauczycielami wybrały się na wycieczkę do „Kresowej Osady” w Baszni Dolnej. Największymi atrakcjami były warsztaty garncarskie, kulinarne oraz lekcja muzealna.Przedszkolaki podczas warsztatów garncarskich mogły podziwiać produkcję glinianego wazonu. Następnie samodzielnie wykonały figurki z gliny. Mali artyści stworzyli piękne rzeźby, wśród nich znalazły się dinozaury, żabki, motylki, pieski, kotki, ślimaki, a nawet basen z kulkami. Na warsztatach kulinarnych przedszkolaki dowiedziały się, jakie produkty są potrzebne do wyrobienia ciasta piernikowego, samodzielnie tworzyły przepis, formowały ciasto oraz wykrawały różne ciekawe kształty. Efekt końcowy wyszedł pachnąco i pysznie. Dużo wrażeń i emocji dostarczyła zabawa na dmuchańcach. Radości nie było końca. Nasze przedszkolaki nie tylko świetnie i aktywnie spędziły czas, ale także poprzez lekcję muzealną poznały historię wielokulturowości dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Nauka przez zabawę i przy okazji zwiedzanie tematycznej wioski była idealnym sposobem dla dzieci na polisensoryczne poznanie dawnych zawodów, tradycji oraz zwyczajów, które niegdyś towarzyszyły Polakom na Kresach Wschodnich.  Na zakończenie intensywnego dnia dzieci udały się na pyszne naleśniki z owocami i bitą śmietaną. O niesamowitych wrażeniach, które przedszkolaki doświadczyły podczas wycieczki, będą przypominać pamiątki zakupione w Kresowej Osadzie.

               

            • Święto Patrona Szkoły

            • W dniu 13 czerwca w naszej szkole odbyły się obchody Święta Patrona - bł. o. Michała Czartoryskiego. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia przez uczniów kwiatów pod muralem, upamiętniającym Patrona Szkoły. Następnie społeczność szkolna wraz z pocztem sztandarowym, w korowodzie, udała się do kościoła parafialnego na mszę świętą. Podczas mszy świętej okolicznościową homilię wygłosił dominikanin o. Jacek  z klasztoru oo. dominikanów w Jarosławiu. Kolejna część obchodów odbyła się już w szkolnej sali, na której zgromadzili się rodzice, uczniowie, nauczyciele, księża oraz zaproszony gość – o. Jacek. Wszystkich uczestników serdecznie powitał Dyrektor szkoły Pan Leszek Szczybyło oraz nakreślił historię nadania szkole imienia bł. o. Michała Czartoryskiego. W dalszej części uroczystości uczniowie przedstawili część artystyczną poświęconą Patronowi, na którą złożyła się prezentacja życia i działalności Patrona, scenki z życia Patrona, okolicznościowe wiersze i piosenki.
              Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z obchodów Święta Patrona.