• PIKNIK 2018

• 17 czerwca 2018 r. w niedzielę na stadionie szkolnym w Pełkiniach po raz dziewiąty odbył się Piknik Rodzinny. Zabawę  o godzinie 15.00 rozpoczął dyrektor Szkoły Podstawowej w Pełkiniach Pan Leszek Szczybyło. Organizatorzy pikniku, czyli Rada Rodziców i Rada Pedagogiczna szkoły przygotowali dla gości moc atrakcji.  Po otwarciu pikniku przed widownią zaprezentowali się najmłodsi uczniowie szkoły. Przedszkolaki śpiewały i tańczyły a uczniowie klas I-III przedstawili baśń Kopciuszek. Na boisku odbyły się zawody prowadzone przez straż pożarną. Policjanci przeprowadzili konkurs wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Na scenie również przeprowadzono wiele konkursów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Tematem przewodnim konkursów był oczywiście odbywający się obecnie mundial. Nie zabrakło również konkursów o szkole. Uczestnicy dostali nagrody ufundowane przez hojnych sponsorów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokaz mody przygotowany przez uczennice Zespołu Szkół Innowacyjnych w Jarosławiu oraz występ zespołu tańca towarzyskiego Takt. Ci, którzy chcieli aktywnie spędzić czas, mogli wziąć udział w turnieju badmintona. Na boisku odbył się turniej piłki nożnej. Wieczorem wystąpił zespół Bajeranty, później rozpoczęła się zabawa taneczna, którą prowadzili zespół FOREVER oraz DJ Aki. Wszyscy uczestnicy Pikniku mogli wybrać coś dla siebie i bawili się znakomicie.

• ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

•     Błogosławiony ojciec Michał Czartoryski, uchwałą Rady Gminy Jarosław, został patronem naszej szkoły 5 sierpnia 2005 r. Główne uroczystości nadania imienia szkole odbyły się 10 września 2006 r.

Od 2007 r. Święto Patrona Szkoły obchodzimy 13 czerwca, bowiem w tym dniu w 1999 r. o. Michał Czartoryski został beatyfikowany wśród 108 męczenników II wojny światowej przez papieża Jana Pawła II.

To już 12 lat patronuje naszej szkole o. Michał Czartoryski – nasz rodak.          W bieżącym roku szkolnym również godnie uczciliśmy naszego Patrona.

W uroczystościach uczestniczyli zaproszeni goście: wiceprzewodniczący Rady Gminy Jarosław - Pan Stanisław Skorupski, sołtys Pełkiń - Pan Dariusz Czereba   oraz przedstawiciele rodziców, których serdecznie powitał Dyrektor szkoły Pan Leszek Szczybyło.

Obchody Święta Patrona  rozpoczęły się  mszą świętą w kościele parafialnym. Następnie w szkole odbyła się akademia, podczas której prześledziliśmy życie       i działalność Patrona, oglądając prezentację zdjęć  o. Michała Czartoryskiego       i jego rodziny, wygłaszając myśli i słowa o. Michała w monologach i dialogach, śpiewając pieśni.

Mamy nadzieję, że słowa i czyny o. Michała na długo pozostaną w pamięci społeczności szkolnej.

• ZOOM NATURY

• W dniu 11 czerwca 2018r. uczniowie klasy IV i V udali się na wycieczkę do parku rekreacji „Zoom natury”, który położony jest nad zalewem w Janowie Lubelskim. Na początku uczniowie w dwóch grupach pod okiem przewodników poznawali najciekawsze informacje dotyczące parku janowskiego oraz mieli do wykonania różne zadania. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie nowoczesnych laboratoriów edukacyjnych, w których uczniowie mogli pozyskać informacje z przyrody, historii naturalnej za pomocą nowoczesnych środków przekazu. Ostatnim punktem wycieczki był park linowy, który jest jednym z najatrakcyjniejszych parków w Polsce.

• Międzynarodowy Dzień Książki

• ,,Dziel się z innymi radością czytania”

Pod takim hasłem w dniu 24 kwietnia odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich, którą przygotowali uczniowie klas: III, V i VI.

Uroczystość rozpoczęła się od przypomnienia historii utworzenia Dnia Książki, którą  opowiedziały uczennice klasy piątej. W dalszej części odbył się ,,Sąd nad książką”, podczas którego oskarżyciel oraz jego świadkowie wskazywali na jej wady, zaś obrońca ze swoimi świadkami podkreślali zalety książki. Sama książka próbowała się też bronić i wpłynąć na decyzję sędziego. Oczywiście, odniosła ona bezapelacyjne zwycięstwo, z czego wszyscy się bardzo cieszyli.

Na zakończenie uczniowie przedstawili inscenizację opartą na powieści Ireny Jurgielewiczowej ,,Ten obcy”, zachęcając w ten sposób do korzystania z zasobów bibliotecznych

i poznawania różnych opowieści.  Do czytania zachęcała również Zuzia Dyjor, śpiewając pięknie okolicznościowe piosenki o książkach i ich bohaterach.